Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca in strainatate

Am lucrat in strainatate prin intermediul unei agentii de plasare a fortei de munca in strainatate. Am incheiat un contract de mediere cu aceasta firma si un alt contract de prestari servicii in domeniul ingrijirii batranilor. Familia a renuntat la serviciile agentiei intermediare din strainatate. Intrebarea mea este: daca vreau sa lucrez in continuare pentru aceasta familie si, implicit, renunt la serviciile de mediere ale agentiei din Romania, pot face acest lucru, fara sa am probleme? Mentionez ca una din obligatiile beneficiarului din contractul de mediere este ca ''se obliga sa nu intreprinda activitati individuale de angajare la locurile de munca obtinute prin mediere de la SC. ''X'' SRL, ulterior incetarii contractului de munca incheiat in strainatate". Cum ar trebui sa inteleg aceasta clauza?
Ca ilegala. Contractul dvs de mediere cu firma de palsare a incetat in momentul in care ati obtinut locul de munca in strainatate. Acesta era obiectul contractului.
Puteti sesiza ITM-ul local, OPC-ul si politia (investig fraude).