Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Somatie de plata pentru penalitati de intarziere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Somatie de plata pentru penalitati de intarziere

Buna ziua, doresc sa depun o cerere de judecata penru plata penalitatilor de intarziere mentionate pe factura fiscala. Va rog sa imi spuneti daca se admite o astfel de actiune? pentru plata facurilor fiscale emise este deschisa procedura de executare siliti intrucat au fost emise BO care au fost refuzate de banca. De acestea de ocupa executorul judecatoresc, insa pentru plata penalitatilor cum sa procedez? somatie de plata? imi spuneti va rog care este valoarea taxei de timbru? multumesc anticipat.
Exista un contract ? Facturile cuprinzand penalitatile au fost semnate de primire ?
Pentru recuperarea penalitatilor de intarziere puteti formula cerere pt emiterea unei ordonante de plata (dispozitiile codului de procedura civila art 1013). Taxa de timbru este in cuantum de 200 lei. Se urmeaza o procedura speciala.
Buna ziua, da facturile sunt semnate de primire.
Facturile de marfa au fost semnate de primire. Factura de penalitati nu am emis-o, se va emite dupa ce debitorul efectueaza plata acestora, corect?