Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire, venituri exceptate
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire, venituri exceptate

Buna dimineata,
in cazul unei executari silite poprirea se face pe salariu,dar si pe alocatia /pensia de intretinere a copilului?
Nici vorba! Si nu doar alocaţiile de stat nu se pot urmari silit pentru niciun fel de datorii ci şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii.
multumesc care este legea care face ref la aces lucru cu poprirea,va rog?
Art. 409 - Codul de Procedura Civila
(7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru nici un fel de datorii.
S-a schimbat de ceva vreme codul de procedura, e vb de art 728 (7).
Nu cred ca v-a infiintat poprire pe alocatie sau pensia copilului, ci pe contul bancar.
gi-jane2, moderator