Forum Discuţii juridice Executare silită poprire pe indemnizatie de handicap
Discuție deschisă în Executare silită

poprire pe indemnizatie de handicap

buna dimineata.

o indemnizatie de handicap (platita in baza legi 448/2006 privind protectia persoanelor cu handicap) poate fi supusa executari silite, poprire.

multumesc
Buna ziua,
Conform art.409 alin.(7) din Codul de Procedura Civila veniturile speciale nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorie.
multumesc
codul de procedura s-a schimbat de un an si jumatate, e vb de art 728 din noul cod de procedura.
(7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.
multumesc