Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire dupa sora decedata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire dupa sora decedata

Daca sora a murit si copilul sorei a murit si el, succesiunea nu a fost facuta, eu ca frate am drept la mostenire impreuna cu cumnatul meu?
Da asa e, prima data au murit parintii mei si nu s-a facut succesiunea, apoi sora mea si la cateva luni a murit baiatul ei fara sa existe testament si i nu s-a facut succesiunea nici in aces caz. Acum nu stiu cine si cum are drept la ce a ramas de la sora mea si de la parintii mei , cumnatul meu exprimandu-si intentia de a primi ce i se cuvine. Va multumesc!
Dupa decesul parintilor masa succesorala (ramasa de pe urma acestora) s-a tansmis, in cote egale catre cei doi copii (dvs. si sora);
dupa decesul surorii masa succesorala (ramasa de pe urma ei, care include, prin retransmitere si jumatate din averea parintilor) s-a transmis catre sot (cumnatul dvs.) in cota de 1/4 si copil, in cota de 3/4;
dupa decesul copilului, intraga masa succesorala (de pe urma acestuia, care include, prin retransmitere, si ce a primit de la mama sa, pe calea mostenirii legale), se transmite catre tatal copilului (cumnatul dvs.);
in consecinta, dvs. (in calitate de unchi) sunteti inlaturat de la mostenirea nepotului, de tatal copilului (care face parte dintr-o clasa prioritara);
Sper ca am fost explicita; in caz contrar, mai solicitati lamuriri suplimentare.
Imi pare rau dar este chiar asa cum am banuit.... #-o raspunsul l-ati primit foarte exact anterior, de la dna notar =D>

Din pacate, in situatia dvs nu numai ca nu o mosteniti pe sora, dar si jumatatea surorii pe care a mostenit-o din averea parintilor dvs ii revine cumnatului dvs., in final... dupa dezbaterea succesiunilor.:stunned:

Este foarte important sa intelegeti ca succesiunile se deschid la data decesului defunctului si conteaza mostenitorii care traiau la acea data... nu la data cand se elibereaza certificatul de mostenitor
Multumesc pentru raspunsuri, dar as mai avea de intrebat daca in cazul unei succesiuni pe cale judecatoreasca ar putea avea vreo importanta faptul ca eu am ingrijit-o pe mama timp de 3 ani inainte de deces si dupa moarte am sustinut toate cheltuielile de inmormantare si de gospodarie si daca da, cum ar trebui sa procedez?
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns va rog? Multumesc!