Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acordare spor de grupa
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acordare spor de grupa

Buna ziua, am intrat in pensie de varsta fara limita de varsta in 1996, pentru un handicap locomotor congenital. Vechimea la intrarea in pensie era de 27 ani si cateva luni (cu tot cu sporul de ani acordat grupaei a2a, deoarece am lucrat in sectie de contagioase, 20 ani fara spor). Spor de grupa (ca si venit) nu mi s-a acordat deoarece mi s-a comunicat ca nu pot beneficia de doua legi. Dar la 60 ani am intrat in pensie de varsta, iar incepand cu 1998(post protezare de sold) am lucrat la un cabinet particular cu carte de munca, deci la intrarea in pensie de varsta avem peste 30 ani lucrati. Cu toate astea mi s-a comunicat ca tot nu pot beneficia de spor de grupa(ca si venit), deoarece nu am 30 ani de cotizatie. Va rog sa ma lamuriti. Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~