Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Achizitionare laptop furat, riscurile cumparatorului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Achizitionare laptop furat, riscurile cumparatorului

Bunza ziua, ce pot pati daca achizitionez un laptop de la anumite persoane care au niste oferte bune, daca sunt furate pot pati ceva?
Buna ziua!

Daca sunt furate si stiti lucrul acesta, puteti fi acuzat de savarsirea infractiunii de tainuire.

Art. 268 Tainuirea
(1) Primirea, dobandirea, transformarea ori inlesnirea valorificarii unui bun, de catre o persoana care, fie a cunoscut, fie a prevazut din imprejurarile concrete, ca acesta provine din savarsirea unei fapte prevazute de legea penala, chiar fara a cunoaste natura acesteia, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda.
(2) Pedeapsa aplicata tainuitorului nu poate fi mai mare decat pedeapsa prevazuta de lege pentru fapta savarsita de autor.
(3) Tainuirea savarsita de un membru de familie nu se pedepseste.

Cu stima.
Multumesc.
Sau alta posibilitate: nu sunt furate, dar vin preinfectate cu virusi (va intercepteaza operatiunile bancare si va fura banii din cont sau de pe card).