Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tainuirea in paguba patrimoniului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tainuirea in paguba patrimoniului

In noul cod penal 2010 ce articol de lege se refera la tanuirea unei fraude in paguba
patrimoniului?
In noul codul penal infractiunea de tainuire este reglementata in cadrul infractiunilor contra infaptuirii justitiei si nu in cel al infractiunilor contra patrimoniului.
Infractiune care face parte din grupul infractiunilor contra patrimoniului Una dintre pedepsele principale, prevazuta in cap. II, t. II, art. 53, C. pen., partea generala. Art. 268 Tainuirea ( noul Cod)
(1) Primirea, dobandirea, transformarea ori inlesnirea valorificarii unui bun, de catre o persoana care, fie a cunoscut, fie a prevazut din imprejurarile concrete, ca acesta provine din savarsirea unei fapte prevazute de legea penala, chiar fara a cunoaste natura acesteia, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda.
(2) Pedeapsa aplicata tainuitorului nu poate fi mai mare decat pedeapsa prevazuta de lege pentru fapta savarsita de autor.
(3) Tainuirea savarsita de un membru de familie nu se pedepseste.