Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Certificate medicale - calcul zile concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Certificate medicale - calcul zile concediu medical

Buna ziua.In art.37(1) din Ordinul 60/2006 apare sintagma"afectiuni diferite",astfel:"In situatia in care unui asigurat i se acorda in aceeasi luna doua sau mai multe concedii medicale pentru afectiuni diferite,fara intrerupere intre ele,indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se calculeaza si se plateste separat,iar plata se suporta conform art.12 din OUG 158/2005"."Afectiuni diferite" se refera la cod diagnostic sau la cod indemnizatie?Am doua certificate medicale,in continuare, a unui salariat cu acelasi cod diagnostic dar cu,cod indemnizatie diferit,respectiv 06 si 13 si nu stiu cum sa calculez zilele ,cate suportate de angajator si cate suportate de FNUASS.,avand in vedere ca trebuie sa fac dosar de recuperare la CASS pentru concediu medical. Eu cred ca afectiuni diferite se refera la cod diagnostic iar cod indemnizatie se refera la cat % se acorda ,conform acestui cod ,din venitul zilnic pe ultimele 6 luni, dar as mai vrea o parere.Va multumesc.
"Afectiuni diferite" se refera la codul de diagnostic.
Al doilea certificat este in continuarea primului.

ORDIN Nr. 233/125 din 14 martie 2006 pentru aprobarea modelului unic al certificatului de
concediu medical şi a instrucţiunilor privind utilizarea şi modul de completare a certificatelor
de concediu medical pe baza cărora se acordă indemnizaţii asiguraţilor din sistemul
asigurărilor sociale de sănătate

ART. 15
Cod indemnizaţie: pentru codul de diagnostic care a determinat eliberarea certificatului de
concediu medical se va înscrie codul corespunzător al indemnizaţiei de asigurări sociale de
sănătate (1 - 15), în cifre şi litere, conform specificaţiilor de pe verso-ul certificatului de
concediu medical.
Se completează cu cod 08 - Sarcină şi lăuzie - numai pentru concediul de maternitate de
126 de zile calendaristice, nu şi pentru alte afecţiuni apărute până în luna a 7-a de sarcină sau, după caz, luna a 6-a de sarcină, pentru persoanele cu handicap care se codifică corespunzător cauzei incapacităţii temporare de muncă.
Se completează cu cod 15 - Risc maternal - în cazul acordării concediului de risc maternal,
conform prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 96/2003 privind protecţia
maternităţii la locurile de muncă, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 25/2004,
cu modificările ulterioare.
În cazul completării codului 07 - Carantină -, medicul curant care eliberează certificatul de
concediu medical va înscrie în rubrica "Observaţii" de pe verso-ul formularului numărul
certificatului eliberat de organele de specialitate ale direcţiilor de sănătate publică judeţene,
respectiv a municipiului Bucureşti, şi durata perioadei de carantină.
În cazul completării codului 10 - Reducerea cu 1/4 a duratei normale de lucru -, în scopul
prevenirii îmbolnăvirilor şi recuperării capacităţii de muncă medicul curant care eliberează
certificatul de concediu medical va înscrie în rubrica "Avizul medicului expert" numărul şi
data avizului dat de medicul expert al asigurărilor sociale. Totodată, se vor menţiona şi
numele, prenumele şi codul de parafă al medicului expert care a avizat.

ART. 26
Cod diagnostic: se va înscrie codul bolii care a determinat incapacitatea temporară de
muncă, recuperarea capacităţii de muncă, sarcina şi lăuzia sau necesitatea îngrijirii copilului
bolnav. Pentru înscrierea codului de diagnostic se va utiliza clasificaţia internaţională a
maladiilor CIM, revizia a 10-a OMS (CIM - 10) - Lista cu 999 coduri de boală, în caractere
numerice.
La înscrierea codului de boală se va trece forma clinică a bolii: acut, subacut, cronic.
În cazul prelungirii unui certificat de concediu medical pentru acelaşi cod de diagnostic, în
luna în curs sau în luna următoare, pe noul certificat de concediu medical acordat în
continuare se va menţine codul de diagnostic înscris în certificatul de concediu medical iniţial.
Pe certificatul de concediu medical acordat pentru risc maternal nu se înscrie codul de
boală. În caseta "cod de boală" se înscrie "RM".

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:
ART. 31
În caz de urgenţe medico-chirurgicale, pentru care gradul de severitate al bolii nu impune internarea în spital, concediul medical se acordã de medicul care a asistat urgenţa (medic de familie, medic din ambulatoriul de specialitate, de la camera de gardã, structuri de primire urgenţe, ambulanţã, centru de permanenţã), pentru o perioadã de maximum 5 zile calendaristice. Dacã incapacitatea temporarã de muncã se menţine, concediul medical poate fi prelungit de medicul curant, pentru aceeaşi afecţiune, dar nu pentru cod de indemnizaţie de urgenţã (06), în condiţiile şi pe duratele stabilite de lege.