Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort prin notariat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort prin notariat

Buna as dori sa stiu ce trebuie sa fac in cazul unui divort prin notariat,eu si sotul nu mai suntem impreuna de 3 ani(pe 22 oct se implinesc) si vrem sa divortam,eu avand un copil cu altcineva in varsta de 2 ani si 5 luni.M-ar interesa unde se poate face divortul?La orice notar sau doar la notarul de pe raza comunei unde avut loc casatoria?Inca ceva sotul nu este in tara. Va multumesc.Am uitat sa precizez nu avem nici un bun in comun si nici domiciliu comun.
byank07, utilizator
Divortul este reglementat de noul Cod civil la Capitolul VII, "Desfacerea casatoriei", care stabileste ca divortul poate avea loc in urmatoarele situatii:

- prin acordul sotilor, la cererea ambilor soti sau a unuia dintre soti acceptata de celalalt sot;
- atunci cand, din cauza unor motive temeinice, raporturile dintre soti sunt grav vatamate si continuarea casatoriei nu mai este posibila;
- la cererea unuia dintre soti, dupa o separare in fapt care a durat cel putin 2 ani;
-la cererea aceluia dintre soti a carui stare de sanatate face imposibila continuarea casatoriei.

In cazul in care exista acordul sotilor pentru desfacerea casatoriei, atunci acest lucru va putea fi facut fie prin procedura administrativa, fie la notarul public, procedurile fiind reglementate de Codul Civil in cuprinsul art 375-378.

"Daca sotii sunt de acord cu divortul si nu au copii minori, nascuti din casatorie, din afara casatoriei sau adoptati, ofiterul de stare civila ori notarul public de la locul casatoriei sau al ultimei locuinte comune a sotilor poate constata desfacerea casatoriei prin acordul sotilor, eliberandu-le un certificat de divort, potrivit legii", se mentioneaza in actul normativ citat.

Concret, procedura administrativa presupune adresarea unei cereri de divort, de catre ambii soti, ofiterului de stare civila de la locul incheierii casatoriei sau de la ultimul domiciliu comun al sotilor. Divortul la starea civila se poate incheia doar daca sotii nu au copii minori nascuti din casatorie, din afara casatoriei sau adoptati.

Spre deosebire de divortul pe cale administrativa, in fata ofiterului de stare civila, divortul pe cale notariala poate fi constatat de notarul public si in cazul in care exista copii minori.

Totusi, pentru ca divortul sa se pronunte in fata notarului, sotii trebuie sa fie de acord cu toate aspectele ce privesc desfacerea casatoriei, aspecte referitoare la:

- numele de familie pe care sa il poarte dupa divort;
- exercitarea autoritatii parintesti obligatoriu de catre ambii parinti;
- stabilirea locuintei copiilor dupa divort;
-modalitatea de pastrare a legaturilor personale dintre parintele separat si fiecare dintre copii;
-stabilirea contributiei parintilor la cheltuielile de crestere, educare, invatatura si pregatire profesionala a copiilor.
Daca sotul nu se poate prezenta la notar, trebuie sa divortati in instanta. Mai ales ca aveti de tagaduit paternitatea, adresati-va instantei de judecata.