Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Două persoane pe actele de proprietate ale unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Două persoane pe actele de proprietate ale unui apartament

Doresc să achiziționez un apartament prin "Prima Casă" și doresc ca pe actele de proprietate să apară și viitoarea soție (nu suntem căsătoriți încă). Cum se procedează în acest caz? Se poate trece și cealaltă persoană ulterior, dacă pe contractul de V-C este trecută doar una dintre ele?
Puteti sa mentionati pe contract ambele nume si veti avea cote egale la dobandirea apartamentului. Daca cealalta persoana nu va fi trecuta in contract nu va mai putea ulterior sa fie mentionata intrucat actele de proprietate nu se schimba. Daca si cealalta persoana contribuie la dobandire puteti mentiona prin declaratie notariala si contributia acesteia.
Cumparati impreuna acum pe cote-parti. Nu vrea banca, amanati pana dupa ce va veti casatori.
Altfel, va fi mai complicat si sa aduceti in comunitatea de bunuri acest imobil sau sa ii cedati o cota sub alta forma mai tarziu.
Chiar daca achita ratele impreuna cu dvs, asta ii da doar un drept de creanta , nu si de proprietate.