Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Intrebare legate de onorarii
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Intrebare legate de onorarii

Buna ziua,

As dori sa va intreb daca este adevarat ca avocatii care fac munca pro bono sunt acuza-ti de evaziune fiscala.Am inteles ca din onorariu 33% vine la stat.Si de asemenea daca lucreaza ieftin poate fii acuzat.
Multumesc
Nu este adevarat.
avnic a scris:

Nu este adevarat.

Deci avocatul isi stabileste onorariul poate fii si 1 mil de euro pe o reprezentare si judecatorul nu zice nimic.De asemnea poate fii zero pentru ca poate argumenta faptul ca se cunosc clientul si avocatul si nu doreste sa ceara bani.
Asa se intampla?
Sper ca nu sunteti avocat,intrebarile denota o necunoastere totala a realitatilor profesiei.Puteti stabili orice onorariu vreti important este sa gasiti client care sa vi-l achite,chiar in cazul reducerii onorariului de catre judecator,aceasta reducere nu afecteaza relatia/onorariul dintre client si avocat.In ceea ce priveste munca pro-bono aceasta poate imbraca multe aspecte nu numai reprezentare in instanta.