Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nedepunerea intampinarii este un avantaj pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nedepunerea intampinarii este un avantaj pentru reclamant?

Daca piritul nu depune intimpinare , sunt in avantaj ?
Depinde de obiectul cereri de chemare in judecata. In întâmpinare sunt formulate apararile pârâtului, excepțiile ce le invoca, ptr fiecare capăt de cerere, probele ce le propune. In acest caz, imi este greu sa cred ca risca sa fie decăzut din probe.
av_silvia_margineanu, utilizator
Pretentii lipsa de folosinta
Exceptiile procesuale relative nu pot fi invocate , si, de asemenea, nu se mai proceda la propunerea de probatorii .(instanta de judecata, in virtutea exercitarii rolului activ, poate dispune din oficiu administrarea unui probatorii ).

SECŢIUNEA a 3-a
Întâmpinarea
Art. 208
Sancţiunea nedepunerii întâmpinării
(1) Întâmpinarea este obligatorie, în afară de cazurile în care legea prevede în mod expres altfel.
(2) Nedepunerea întâmpinării în termenul prevăzut de lege atrage decăderea pârâtului din dreptul de a mai propune probe şi de a invoca excepţii, în afara celor de ordine publică, dacă legea nu prevede altfel.

ok multumesc