avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua,
Sunt nascuta la data de 15 septembrie 1959 si am lucrati in total 36 ani din care 13 ani la grupa 2 de munca . As dori sa stiu cand ma pot pensiona anticipat cu penalizari?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:17, 28 Septembrie 2014
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 13 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard d pensionare cu 2 ani si 6 luni (61/6 - 2/6 = 59 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 3 luni (36/0 + 3/3 = 39 de ani si 3 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani, in septembrie 2018.
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 6 luni, in martie 2016.

4. Ati putea beneficia si de pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 6 luni, in martie 2016, daca ati avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 6 luni.
- Va mai trebuie 3 luni de stagiu de cotizare pe cate le puteti face usor pana atunci.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Pensie anticipata partiala la 56 de ani si 6 luni.Penalizarea va fi de 22,5%.
Daca veti indeplini conditia dse stagiu de 39 de ani si 6 luni,fara stagiul asiimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate)pensia va fi anticipata(fara penalizari).
La acest moment aveti un stagiuu de cotizare de 39 de ani si 3 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensie Ana-Maria35 Ana-Maria35 Buna ziua, Mama mea este nascuta in data de 3 iulie 1959 si are 32 de ani vechime cotizati, din care 11 ani 3 luni si 22 zile lucrati in grupa a II-a a de ... (vezi toată discuția)
Pensionare podariulucia podariulucia Buna ziua! Care este varianta de pensionare anticipata ,fara penalizare,cea mai avantajoasa si rapida ,in urmatoarele conditii: - sex feminin ,nascuta ... (vezi toată discuția)
Virsta de pensionare salaiviorica salaiviorica vreau sa stiu cind ma pot pensiona anticipat daca sint nascuta in 23 09 1959, am 30 de ani pe cartea de munca si am nascut si crescut 3 copii,sau anticipat ... (vezi toată discuția)