Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poprire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Poprire

Lucrez in cadrul unei societati , nu sunt administrator sau asociat dar am drept de semnatura in banca pentru a ridica numerar si a face plati cu op si bilete la ordin si cecuri.Un furnizor de piese a incheiat un contract pe care eu l-am semnat deoarece administratorul societatii nu era la acel moment , l-am semnat in alb restul contractului completandu-l cei de la firma de piese , le-am dat si un bilet la ordin semnat in dreapta jos ca garantie.Dupa zeci de mii de roni achitati catre furnizori societatea a ramas cu un debit de 3000 de ron iar firma de piese a introdus biletul la ordin in banca completand ei si in stanga sus la avalizat cu semnatura mea , iar pe contract m-au trecut drept administrator si mi s-a pus porprire de catre executor si pe contul meu personal cat si cel al societatii.Societatea a achitat partial mai are de achitat o suma dar intre timp eu ce pot face pentru a scapa de aceasta situatie?Sa mi se deblocheze contul cat mai repede.
Contestatie la executare cu suspendarea executarii.
Se poate face si o plangere sau ceva asemanator ? Nu cred ca este in regula ca cineva sa se foloseasca de semnatura mea crezand ca eu sunt administrator pentru a-si recupera datoria , mai ales ca societatea si-a recunoscut debitul achitand o parte din el , urmand pe parcurs achitarea integrala.?
Eu am semnat contractul in alb iar cei de la firma de piese m-au trecut administrator , iar cand au bagat biletul in banca au completat iun stanga sus la avalizat cu semnatura mea , iar in casuta dreapta jos langa semnatura mea a scris cineva numele meu.
Contractele nu se semneaza in alb.
completand ei si in stanga sus la avalizat cu semnatura mea

V-au falsificat semnatura ?
Numai asa veti avea succes cu o contestatie, altfel veti da banii degeaba si veti mai plati si cheltuieli de judecata.
Plateste societatea cat datoreaza si veti scapa de poprire, pe viitor mai multa atentie cand e vb de a va pune semnatura pe o bucata de hartie.