Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Debit catre banci
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Debit catre banci

In ce termen se prescrie un debit catre o banca in cazul unui credit de consum luat cu buletinul si neachitat (o parte din rate) ?
Multumesc,
Mircea2020
In astfel de czuri, cei in măsura au grije sa nu intervină prescriptia, Întocmind diferite proceduri astfel încât, începe sa curgă un nou termen de prescriptia, si tot așa, sau trec acest credit la neperformant si il cesioneaza catre societățile de recuperare. Este adevărat ca exista un termen de prescriptie de 3 ani, dar nu mizați pe acest aspect. Acum depinde si daca au din ce sa recupereze acest credit.
Cand ati luat credit, pe ce perioda si de cand nu ati mai platit ? Ati fost notificat pt plata ? de catre cine si ce scrie pe notificare ?