Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Notificare avocat pentru ridicare acoperis construit ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Notificare avocat pentru ridicare acoperis construit fara autorizatie

Socrii mei au cumparat un apartament la ultimul etaj,cu multi ani in urma , apartamentul avand sarpanta (pod ) construit de vechiul proprietar fara autorizatie, insa cu acceptul tacit al asociatiei de locatari, mentionez ca pe actul de proprietate nu se specifica nimic in acest sens.Acum podul s-a deteriorat , iar atunci cand ploua ,apa se infiltreaza la apartamentul vecin.... Socrii mei nu locuiesc in apartament , insa eu personal am vorbit cu administratorul si presedintele asociatiei de proprietari cumva sa rezolve aceasta problema, pentru ca acoperisul este proprietate comuna si intra in obligatiile asociatiei de proprietari repararea lui...insa doar promisiuni si atat....lipsa de bani...
insa astazi am gasit in cutia postala o notificare prin avocat din partea proprietarului care se invecineaza cu apartamentul socrilor mei ,prin care ma notifica ca in termen de 15 zile "sa ridicati constructia edificata fara autorizatie si aflata in stare de degradare , amplasata pe terasa apartamentului invecinat de al subsemnatei ..."
..." Obligatia dumneavoastra este reglementata de dispozitiile art.17 din L.nr.230/2007 privind infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari."
Am citit acest articol, stiu ce spune , insa nu socrii mei au executat acea lucrare, nici nu cred ca au urcat vre-odata pe acoperisul blocului.
As dori sa stiu ce putere juridica sau executorie are aceasta notificare ,pentru care nici nu am semnat de primire ...plicul are stampila postei "neprezentat la domiciliu" insa eu l-am gasit in cutia postala .... si m-a pus oarecum pe ganduri.La ce sa ma astept ?!

Va multumesc !
iulyanbr, utilizator
Faceti o sesizare scrisa catre presedintele asociatiei de proprietari solicitand sa ia masuri de reparare a terasei. La aceasta sesizare anexati si o copie a notificrii pe care ati primit-o de la vecinul dumneavoastra.
Intocmiti un raspuns si catre vecin in care aratati ca terasa (acoperisul) este in proprietatea comuna, ca asociatia trebuie sa rezolve, ca ati notificat asociatia si ca vecinul trebuie sa notifice aceeasi asociatie.
Daca a aplelat la un avocat si acesta nu cunoaste istoricul blocului, nu cunoaste care este proprietatea comuna..., este posibil sa va actioneze in judecata dar nu va avea nici o sansa sa castige ceva de la dumneavoastra.
In instanta daca este actionata asociatia de proprietari, de dumneavoastra ori de vecinul dumneavoastra, judecatorii vor obliga asociatia sa repare si nu pe dv sau vecin.
Precizati ca imobilul detine "sarpanta (pod ) construit de vechiul proprietar fara autorizatie, insa cu acceptul tacit al asociatiei de locatari,
Aspectul de nelegalitate al constructiei obliga asociatia de proprietari sa dispuna dezafectarea acesteia
Orice demers/sesizari catre autoritati poate genera amendarea asociatiei de proprietari care va repartiza c/v tuturor proprietarilor
Daca este constructie fara forme legale care nu este notata in cartea tehnica a imobilului ,atitudinea temeinica a asociatiei de proprietari ar fi sa nu continuie mentinerea ,intretinerea si reparatia unei constructii fara forme legale ,ci dezafectarea acesteia si hidroizolatia acoperisului
Chiar daca se investeste in reparatia sarpantei,orice sesizare catre autoritatile in drept disciplina in constructii,inspectoratul de stat in constructii poate genera amenzi apreciabile aplicate asociatiei de proprietari-concomitent cu dezafectarea si readucerea spatiului la forma anterioara modificarii/interventiei neautorizate
Va multumesc pentru raspuns...voi urma sfaturile dvs.
numai bine!
...va multumesc pentru sfaturile dvs. , intre timp am aflat ca o notificare similara a primit si asociatia de proprietari, iar presedintele si administratora nu sunt foarte speriati...in ideea de a rezolva oarecum problema si a nu ajunge la tribunal...surprinzator la ultima intalnire ne-au invinovatit pe noi cum ca nu ar fi trebuit sa cumparam apartamentul asa cu acoperis neautorizat....ma rog ...o sumedenie de aberatii...in principiu reprezentantii asociatiei de proprietari sustin ca nu sunt vinovati iar la tribunal vor castiga deoarece considera ca am si eu o anumita vina ...mentionez aici pentru a face mai clara situatia ca detin o hartie semnata si stampilata de presedintele asociatiei de propritari,din care reiese ca in anul 2003 fostul proprietar pe numele lui (xxx) a construit fara acceptul asociatiei sarpanta acoperisului la ap.77, iar socrii mei pe numele lor (xxx) au cumparat respectivul apartament in anul 2004, deci cu un an mai tarziu dupa realizarea constructiei.
Coform sfaturilor domnului Adriantot am anexat copia acestei declaratii la raspunsul nostru prin care am incercat sa prezentam cazul exact asa cum este el si l-am trimis recomandat catre doamna avocat ce a emis notificarea si catre persoana ce a initiat aceasta notificare.La asociatie am depus o alta sesizare prin care solicit repararea acoperisului,la care am anexat notificarea si chiar copia acelei declaratii pe care tot ei mi-au dat-o. Ce as mai putea face in aceasta situatie daca luam in cosiderare ca este a doua sesizare catre asociatia de proprietari pe care o facem...
va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs...
toate cele bune !
din punct de vedere juridic in aceasta situatie, cu ce am putea fi trasi la raspundere intr-o eventuala instanta?

Adriantot, moderator