avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperisul blocului este parte comuna?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperisul blocului este parte comuna?

Am cumparat un apartament la ultimul etaj al blocului.
Blocul are acoperis insa la momentul achizitiei apartamentului nu am cerut nimanui acte sau documentatie cu privire la acoperisul blocului.
De ceva vreme acoperisul blocului are cateva probleme, in sensul ca atunci cand ploua, se infiltreaza apa in apartamentele de la ultimul etaj.
Am adus la cunostinta aceasta problema administratorului si am solicitat efectuarea de lucrari de reparatii pentru acoperis dar mi s-a raspuns ca nu se poate face acest lucru prin asociatie deoarece acoperisul a fost construit fara acte si fara autorizatii, asa ca el nu figureaza in acte asa ca nu poate fi considerat parte comuna.
Cum pot rezolva aceasta situatie pentru a intra in legalitate si pentru a putea repara acoperisul prin asociatie ca parte comuna a blocului?
Cel mai recent răspuns: andrei_70 , utilizator 14:39, 25 Martie 2016
Aduceti la cunostiinta adunarii generale, ca tot e vremea lor.
Sa solicit adunarii generale sa repare acoperisul?
Sau sa solicit adunarii generale sa intre in legalitate cu autorizatiile pentru acoperis?
In ce conditii acoperisul blocului este considerat sau nu parte comuna?
Nu stiu exact ce prevede legea vis-a-vis de acesta problema.
Discutati in adunarea generala sa se includa in bugetul de venituri si cheltuieli costul repartiei acoperisului.
Acoperisul este, conform legii, in proprietate comuna iar intretinerea si reparatia acestuia se face prin intermediul asociatiei de proprietari, costurile fiind suportate de toti proprietarii proportional cu cota parte indiviza din proprietatea comuna.
In toate conditiile (indiferent daca s-a facut vreo interventie la acoperis) acoperisul blocului este al blocului, al intregului bloc.











Cum adica acoperisul a fost construit fara acte su autorizatii?
Cand a ajuns la ultimul etaj constructorul a mai construit doar peretii si a lasat apartamentele fara tavan?
A fost construit un acoperis suplimentar peste terasa gen sarpanta (parca asa ii spune)?
Indiferent ca a fost sau nu construit ceva suplimentar acoperisul este parte comuna.
Da, este un acoperis (sarpanta) construit de proprietarii de atunci, de la ultimul etaj.
Acest acoperis a fost construit pe cont propriu, la multi ani dupa ce s-a dat blocul in folosinta.
Pentru a avea o protectie proprietarii de la ultimul etaj al blocului au construit aceasta sarpanta. Toata lumea spune ca nu sunt acte, inclusiv administratorul de la asociatie sustine ca nu sunt acte pentru acel acoperis, drept pentru care nu il recunosc ca facand parte din partea comuna a blocului.
Am tot cautat prin legislatie si nu am gasit nicaieri vreo precizare cu privire la acoperisul blocului, in sensul ca face parte din partea comuna a blocului doar daca este construit cu acte.
Nu inteleg de ce nu este recunoscut ca parte comuna a blocului daca el acopera blocul.
Ce demersuri ma sfatuiti sa fac si cum ar trebui sa procedez pentru a normaliza/legaliza aceasta situatie?
Ultima modificare: Joi, 24 Martie 2016
andrei_70, utilizator

Alte discuții în legătură

Somatie asociatia de proprietari Stanca81 Stanca81 Buna ziua,   Ma confrunt cu o situatie neobisnuita: in 2008 am achizitionat o locuinta la ultimul etaj al unui bloc din Bucuresti. Balconul locuintei era ... (vezi toată discuția)
Acoperis sarpanta Edu13 Edu13 Buna ziua. Acum 10 ani sora mea a cumparat un apartament la etajul 4, prevazut cu sarpanta construita de fostul proprietar impreuna cu vecinul de langa. Nu ... (vezi toată discuția)
Acoperis bloc anca0704 anca0704 Buna ziua. Stiu ca s-a tot discutat pe tema aceasta, dar am o nelamurire: recuperarea banilor in cazul reparatiei unui acoperis de bloc se face doar in cazul ... (vezi toată discuția)