Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce trebuie facut in vederea obtinerii unei hotarari de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce trebuie facut in vederea obtinerii unei hotarari de recunoastere a calitatii de proprietar ?

Am facut un act de antecontract de vinzare-cumparare cu unul dintre coproprietari pentru cota ei indiviza . Am chemat-o la notar sa facem actul final , acolo a spus ca nu are toate documentele , dar ca vrea sa vinda si ca aprimit toata suma convenita . Asta am facut de comun acord . Acum trb sa merg cu actele astea in fata judecatoruli sa cer ca acesta sa faca ct de proprietate pe cota ei de 1/3 ? Se plateste o taxa de timbru pe valoare ? Inca nu am iestit din indiviziune .
nu am inteles eu bine sau ati platit domnei pt cota dansei suma convenita dar fara a intocmiactele finale?
Adresati-va instantei de judecata, pentru pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de act de vanzare-cumparare.

Când una dintre părţile care au încheiat o promisiune bilaterală de vânzare refuză, nejustificat, să încheie contractul promis, cealaltă parte poate cere pronunţarea unei hotărâri care să ţină loc de contract, dacă toate celelalte condiţii de validitate sunt îndeplinite.

(trebuie să fie îndeplinite toate condiţiile necesare pentru transmiterea dreptului de proprietate).

Dacă promitentul refuză să încheie contractul promis, instanţa, la cererea părţii care şi-a îndeplinit propriile obligaţii, poate să pronunţe o hotărâre care să ţină loc de contract, atunci când natura contractului o permite, iar cerinţele legii pentru validitatea acestuia sunt îndeplinite.

Succes.
da , exact , am achitat suma , iar doamna a recunoscut printr-o declaratie notariala