Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - contestatie avand la baza ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - contestatie avand la baza prescriptia?

In data de 05.03.2008 am incheiat un contract de credit bancar cu BCR S.A.. Mi-a fost acordat un credit in valoare de 30827 lei, acordat pe o perioada de 120 luni.
Dupa nici 6 luni de la incheierea contractului de credit rata lunara a crescut exagerat, punandu-ma in situatia de a nu mai putea achita.
Creditul a fost vandut ulterior catre Secapital Sarl(KRUK).
Acum cateva zile am primit o scrisoare prin care mi se comunica faptul ca, creditorul a obtinut incuviintarea executarii silite. Valoarea credit, penalitati, cheltuieli de executare si onarariu executor insumand 77266 ron...

Detalii dosar:
[ link extern ]

Intrebarea mea este...daca la finele anului 2008 am incetat sa mai platesc rata lunara, in cat timp s-a nascut dreptul creditorului de a cere executare silita?
Dupa cat timp de la nasterea acestui drept intervine prescriptia?

Am termen 5 zile pentru a face contestatie la executare(ultima zi fiind maine)
Exista in cazul meu posibilitatea prescrierii si in aceste cinci zile sa pot face contestatie la executare invocand acest fapt?

mihail2012, utilizator
@cristi111us, relaxati-va, probabil este vorba despre termenul de la art.714 (2).
cristi111us a scris:
(2) Contestaţia împotriva încheierilor executorului judecătoresc, în cazurile în care acestea nu sunt, potrivit legii, definitive, se poate face în termen de 5 zile de la comunicare.

trandafir2, moderator
Pana la urma cum s-a finalizat speta dvs? As fi si eu interesat.
Au admis ca e prescris si cum?