Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Divizare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Divizare

Societatea A transfera catre societatea B active prin divizare , care urmeaza sa desfasoare activitatea economica care i-a fost transferata.
Societatea A este persoana impozabila platitoare de TVA, iar societatea B este persoana impozabila neplatitoare de TVA.

1.La ce societatea se ajusteaza bunurile de capital, conform art.128. al.7 si 149 din codul fiscal ?

- Cum se ajusteaza bunurile de capital la valoarea ramasa in luni sau ani ?

-Ajustarea neglijabila sub 1000 de lei, este valabila si in acest caz de transfer prin divizare a bunurilor de capital ?

2.-La ce societate se ajusteaza activele de natura mijloacelor fixe cu amortizare sub 5 ani de zile si valoare de inventar sub limita prevazuta, conform art. 128. al. 7 si 148 din odul fiscal ?

-Cum se ajusteaza aceste active, la valoarea ramasa neamortizata ?

- Ajustarea neglijabila sub 1000 de lei, este valabila si in acest caz de transfer prin divizare a acestor active ?
ati postat de doua ori?