Forum Discuţii juridice Executare silită Neexecutarea hotararii judecatoresti
Discuție deschisă în Executare silită

Neexecutarea hotararii judecatoresti

Am castigat in instanta drepturi salariale impotriva angajatorului.
Am solictat sa execute hotararea judecatoreasca si sa-mi plateasca suma hotarata de judecator.Nu a platit
Am apelat la un executor jucatoresc pentru executare silita.Inca nu a recuperat banii,mai dureaza,nu stiu cum se va termina.
Pot sa fac plangere penala impotiva administratorului companiei pentru neexecutarea hotararii judecatoresti si sa ma constitui parte civila cu suma stabilta de judecator daca sunt inca in tremenul de 3 luni cand pot sa fac plangerea,daca m-am adresat deja unui executor judecatoresc pentru executarea silita?
Multumesc celor care ma pot ajuta.
Daca v-ati adresat unui executor judecătoresc, așteptați sa facă si executarea. Sunt niște termene procedurale care necesita timp.
Daca astept prea mult de prescrie fapta!
Compania poate sa intre in faliment,sau face alte trucuri la care se pricepe bine si nu mai are ca sa execute silit.
Asa daca depun plangere si ma constitui parte civila il urmaresc pe administrator si bunurile lui.
Asa ca intreb din nou pot sa fac plangere?
piticu1968, utilizator
nu, nu aveti de ce sa va plangeti.
De ce ?Pe ce va bazati?
Ma plang pentru ca a impiedicat realizarea justitiei prin neexecutarea unui hotarari judecatoresti,care e o fapta incriminata de codul penal.Fapta a fost comisa!
Din nou va intreb :pe ce va bazati?r
piticu1968, utilizator
Domnule moderator,nu am primit un raspuns la intrebarea catre dumneavoastra,pe ce va bazati afirmatia facuta.O lege sau ceva ,orice stiti dumneavoastra.
Puteti da un raspuns?
Presupun ca va pricepeti, daca sunteti moderator,
piticu1968, utilizator