Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare de drept CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare de drept CIM

In urma pronuntarii irevocabile a unei hotarari judecatoresti de reintegrare in munca, angajatorul a refuzat emiterea deciziei de constatare a incetarii de drept a CIM in baza art.56 alin(2) codul muncii pentru persoana ce ocupa locul de munca stabilit de instanta pentru reintegrare. De asemenea nu a fost facuta in concret nici o propunere alternativa. In aceste conditii as dori sa stiu daca mai exista modalitati legale de remediere a situatiei, termenul legal de 5 zile de emitere a deciziei fiind depasit de mult.
costel58, utilizator
Buna ziua.
In situatia in care nu au trecut 3 luni de la data la care hotararea a ramas definitiva, va sfatuiesc sa formulati o plangere penala impotriva angajatorului in temeiul art. 287 alin. 1 lit d din Codul Penal.

Art. 287 Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:

a) împotrivirea la executare, prin opunerea de rezistenţă faţă de organul de executare;
b) refuzul organului de executare de a pune în aplicare o hotărâre judecătorească, prin care este obligat să îndeplinească un anumit act;
c) refuzul de a sprijini organul de executare în punerea în aplicare a hotărârii, de către persoanele care au această obligaţie conform legii;
d) neexecutarea hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus reintegrarea în muncă a unui salariat;
e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
f) nerespectarea hotărârilor judecătoreşti privind stabilirea, plata, actualizarea şi recalcularea pensiilor;
g) împiedicarea unei persoane de a folosi, în tot sau în parte, un imobil deţinut în baza unei hotărâri judecătoreşti, de către cel căruia îi este opozabilă hotărârea,
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Puteti sa va adresati si unui executor judecatoresc.