Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proceduri speciale civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proceduri speciale civil

Buna ziua,

Am facut o somatie de plata conf. art. 1014 N.C.Civ. prin BEJ pentru o suma scadenta ce depasea 10000 lei. Ulterior debitoarea si-a micsorat datoria aceasta scazand sub 10000 lei. Dat fiind ca nu si-a achitat datoria integral, pot merge acum pe procedura privind cererea de valoare redusa daca datoria tot a scazut sub pragul impus de lege sau trebuie sa merg in continuare pe ordonanta de plata? Eu nu gasesc nicio prevedere care sa ma limiteze la ordonanta de plata dat fiind ca somatia de plata e o procedura prealabila in afara procesului civil.

Multumesc!
ordonanta de plata este o procedura speciala , pentru creante certe, lichide si exigibile dintre profesionisti si dintre acestia si autoritati. Procedura c c v r este pentru toate situatiile, cu exceptiile enumerate, in cazul in care valoarea este sub 10.000 lei. Astfel, daca valoarea creantei este sub 10.000 lei puteti alege aceasta procedura. Nu sunteti obligati sa continuati cu ordonanta de plata, chiar daca ati trimis acea somatie de plata prin executor.