Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Martor asistent
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Martor asistent

Poate fi martor asistent in proces aceasi persoana cu cel reclamat de mine la Politie?,deci implicat direct in caz? Va da-ti seama ca, ce a declarat el, Politia a confirmat.Am fost amenintat de martor,cu o drujba dupa ce a taiat din gardul care ne desparte un copacel,am chemat Politia si tot eu am fost amendat.A spus ca eram baut nu au dovezi>analize sange,alcooltest>asa a spus si politistul.La PV de indeplinire a procedurii martorul apare cu 3 nume,in PV unde spune politistul ca eu l-am agresat apare cu 2 nume.In raportul agentului constator emis la aproape un an de la fapta,scrie ca eu l-am agresat pe martor si ca martorul a spus ca ma aflu aproape zilnic in stare de ebreietate.Mai poate fi martor aceasta persoana?Este credibil in fata instantei?In raport martorul apare tot cu 2 nume.Cand a afisat PV pe poarta casei, martorul a spus ca nu eram acasa, minte totul a fost in aceasi zi si PV, si afisarea lui in poarta casei.
Nu am stiut de amenda decat dupa 8 luni cand a venit poprire pe salar.in plic de la finante.Nu am semnat PV deoarece, am spus agentului ca il semnez doar daca la rubrica alte mentuini scriu<<ca nu sant de acord cu PV si ca fac contestatie>>In fine, am contestat PV am castigat, pe fond pe motiv ca PV nu a fost comunicat prin posta cu confirmare de primire,citez:PV nu a fost in mod valabil comunicat petentului,afisarea atestata de PV din 29.11.2012(fara ca in prealabil organul constator sa incerce comunicarea prin posta,cu aviz de primire,ceea ce in situatia lipsei de la domiciliu ar fi permis pastrarea comunicarii la of.postal si ridicarea ulterioara de catre destinatar)nefiind in masura sa confere garantiile necesare considerand si implicatia petentului de a formula plangere contraventionala cu respectarea unui termen de 15 zile.Incepand cu 23.07.2013 decizia este obligatorie(cazAnghel vsRomania)si pe de alta parte nu pot fi repuse in discutie solutiile aplicate anterior insa nici un impediment juridic nu exista pentru aplicarea aceleasi solutii ulterior acestei date pentru spetele referitoare la procese verbale comunicate anterior:incheiat citat Instanta respinge exceptia de tardivitate a plangerii contraventionale cu apel.Ce sanse am in continuare?Am nevoie de avocat? Multumesc! Va rog astept raspuns urgent pt apel! Ps am mai scris pe forum la dumneavoastra!
Probabil ca Politia va declara apel , veti face intampinare dupa primirea motivelor de apel. Nu este obligatoriu sa va angajati avocat . Sunt sanse ca apelul sa fie respins .Persoana care a sunat la politie poate fi martor in PV .
D-ra avocat eu am solicitat Politia nu martorul asistent.Acesta a declarat ca nu este ruda cu vreuna din parti,minte, este direct implicat ,este cel pentru care am solicitat Politia si din cauza caruia am luat amenda.Tot martorul declara la tribunal ca politistul la pus sa semneze PV deoarece eu eram baut,dar politistul in raportul de serviciu emis, dupa un an de la fapta, spune ca am refuzat sa semnez PV pe motiv ca am relatii sus puse.De ce agentul nu a gasit pe cineva strain de cauza la indeplinirea procedurii PV de afisare si l-a pus pe cel reclamat de mine martor?Nu este un abuz?Politistul scrie in raport ca martorul asistent (cel reclamat de mine)a fost agresat de mine verbal si ca tot timpul sant in stare de ebreietate.Cum face
dovada politistul ca cele spuse de martor sant adevarate?Are dovezi martorul sau politistul?
Sant salariat si pot aduce de la serviciu ca nu sant un element problema o caracterizare,pe cand martorul mincinos nu poate pentru ca nu lucreaza nicaieri de ani buni,sant platitor de taxe si impozite la stat.Am 48 ani si nu am platit o amenda!De ce cand am fost la sectia de Politie dupa cateva zile nu mi s-a spus ca am fost amendat,sa pot face contestatie in 15 zile?
Nu a stiut Comandantul de amenda?Ba da, nu mi-au spus de amenda deoarece i-am spus politistului ca nu semnez PV deoarece mi se face o nedreptate,si daca-l semnez ,la rubrica <alte mentiuni> scriu ca nu sant de acord cu PV.Nici macar in PV nu scrie unde pot face contestatie,scrie ca in 15 zile dar nu scrie unde,la care judecatorie, poate fi si din LIBAN! Am avut noroc de o d-ra avocat care m-a ajutat la redactarea plangerii contraventionale.Tot martorul declara la tribunal ca se afla in conflict cu mine de mai mult timp.In declaratia martorului scrie ca a fost propus de reclamant adica de mine,cum este posibil asa ceva?Minte.Nu eu l-am propus ci Politia.Pot dovedi ca nu eu l-am propus ca martor.Cand am sunat la 112 am spus ca nu e crima ,incendiu ceva foarte grav, poate de asta a venit Politia dupa 35min.Cand alertezi autoritatile la 112 si vin in 3min si nu se confirma atunci da ,esti vinovat dar cupa 35 min?Am ora apelului pe desfasurator de la telefoane.Am fost amendat la legea61/art3/11 si art3/1.Va rog sa ma ajuta-ti cu un sfat.Ce sa fac in continuare?Multumesc frumos!
torr10, utilizator