Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salarizare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salarizare functionar public

Buna ziua,
Sunt functionar public la o primarie de comuna incadrata prin concurs in 2007 la compart. Urbanism si achizitii publice pe functie de executie, sunt inginer constructor absolventa a Fac. de constr. civile, ind. si agricole din 1982 (5 ani), am absolvit 5 cursuri de perfectionare Urbanism si amenaj. teritoriului.
Intrebarea mea este: se poate transforma functia de executie in functie de conducere cf. Legii 190/2013 care spune : 16.La articolul I punctul 14, articolul 361 lit d) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 361
Funcţia de arhitect-şef este ocupată, în condiţiile legii, de un funcţionar public, specialist atestat de Registrul Urbaniştilor din România, având formaţia profesională după cum urmează:
a) de arhitect diplomat sau urbanist diplomat, arhitect sau urbanist absolvent cu licenţă şi master ori studii postuniversitare în domeniul urbanismului şi amenajării teritoriului, la nivelul judeţelor, municipiilor reşedinţă de judeţ, municipiului Bucureşti şi sectoarelor municipiului Bucureşti;
b) de arhitect diplomat, urbanist diplomat, arhitect ori urbanist absolvent cu licenţă şi master ori studii postuniversitare în domeniul urbanismului şi amenajării teritoriului, la nivelul municipiilor;
c) de arhitect diplomat, urbanist diplomat, arhitect sau urbanist ori de inginer urbanist şi inginer în domeniul construcţiilor absolvent de master sau studii postuniversitare în domeniul urbanismului şi amenajării teritoriului, absolvent al cursurilor de formare profesională continuă de specialitate în domeniul amenajării teritoriului, urbanismului şi autorizării construcţiilor, organizate conform art. 36 alin. (10), la nivelul oraşelor;
d) de arhitect diplomat, urbanist diplomat sau de conductor arhitect, inginer sau subinginer în domeniul construcţiilor, absolvent al cursurilor de formare profesională continuă de specialitate în domeniul amenajării teritoriului, urbanismului şi autorizării construcţiilor, organizate conform art. 36 alin. (10), la nivelul comunelor."
Ma intereseaza acest lucru din punct de vedere al salarizarii, daca se poate ce implica acest lucru (transformarea sau infiintarea unui post de conducere) si cum se procedeaza ?
Cu respect Oxinia
-----------------------------------------------------------------
Problema sta in legea 284/2010 care, la anexa I pct. b, spune ca functia publica de conducere de arhitect-sef se utilizeaza local doar la nivelul municipiilor. Stiu ca fosta OG 9/2008 prevedea pentru comune o functie publica de conducere de persoana cu responsabilitate in domeniul urbanismului si amenajarii teritoriului, cu un spor de conducere la caea vreme de 15%, insa actuala legislatie se bate cap in cap.