Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Ajutor SSM învatamant gimnaziu
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Ajutor SSM învatamant gimnaziu

Bună ziua,vă rog frumos dacă mă puteți ajuta în complectarea fiselor ssm pentru prefesori,învățători,educatori,personal auxiliar și nedidactic (paznic,ingrijitoare) am preluat articole din Legea 319/2006 și la controlul de la ITM mi-au spus că nu este corect,nu știu ce să fac și doresc informați utile.Mulțumesc:((
Banuiesc ca sunteti lucrator desemnat cu activitatea de prevenire si protectie. Pentru a ocupa aceasta functie trebuia sa fi absolvit un curs in domeniul SSM cu durata de 80 ore. Daca ati facut acest curs si nu stiti ce sa faceti in functia pe care o ocupati, e grav. Propuneti-i directorului scolii sa apeleze la un Serviciu extern de prevenire si protectie care va poate da sfaturile necesare, in baza unui contract de prestari servicii.
nu am facut nici un curs suntem o scoală care abia am scăpat de datori si primim bani cît sî achităm curentul electric si telefonul ,îmi pare rău că nu mă puteți ajuta,
In magazinul avocatnet.ro (gasiti sectiunea sus, in instrumente utile) este un model de completare fise individuale ssm, cu explicatii utile, pe care il puteti descarca gratuit.
Va trebui sa inlocuiti datele cu cele ale persoanelor pe care le instruiti.
Cursul ssm de minim 40 ore este util pentru a putea face o instruire corecta si pentru a intocmi instructiuni proprii ssm si materiale de instruire, care sa stea la baza instruirii personalului.
Responsabilitatea instrurii ssm revine directorului in conditiile respectarii prevederilor Legii ssm nr.319/ 2006,
-art.20 (1) Angajatorul trebuie să asigure condiţii pentru ca fiecare lucrător să primească o instruire suficientă şi adecvată în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, în special sub formă de informaţii şi instrucţiuni de lucru, specifice locului de muncă şi postului său:
a) la angajare;
b) la schimbarea locului de muncă sau la transfer;
c) la introducerea unui nou echipament de muncă sau a unor modificări ale echipamentului existent;
d) la introducerea oricărei noi tehnologii sau proceduri de lucru;
e) la executarea unor lucrări speciale.
(2) Instruirea prevăzută la alin. (1) trebuie să fie:
a) adaptată evoluţiei riscurilor sau apariţiei unor noi riscuri;
b) periodică şi ori de câte ori este necesar.
Aici este un forum de discutii, sfaturi. Pentru servicii consultati sectiunea "cauta consultant", solicitati o oferta .