Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acordare tichete cadou pentru clienti (persoane ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acordare tichete cadou pentru clienti (persoane fizice) fideli

Buna ziua !

O societate are ca obiect de activitate vanzare cu amanuntul si ar dori, pentru stimularea vanzarilor, sa acorde tichete cadou clientilor fideli ( persoane fizice).
Bonurile de valoare vor fi achizitionate de la o societate specializata.
Care este modul in care aceasta operatiune de acordare a bonurilor de valoare
( tichete cadou) se realizeaza, si care este monografia contabila aferenta iesirea lor din gestiune?
Ca sa fie cat mai transparent si sa respecte legislatia contabila si fiscala, trebuie sa existe o hotarare a asociatilor prin care se hotaraste utilizarea bonurilor de valoare pentru clienti fideli ( persoane fizice)?
In ce masura sunt deductibile cheltuielile si ce conditii trebuie sa indeplineasca societatea pentru a putea acorda aceste bonuri valorice ?
In vederea stabilirii bazei impozabile , cheltuiala cu tichete valorice se incadreaza, potrivit dispozitiilor art. 21, alin. (2), lit. i) in grupa cheltuielilor deductibile la calculul profitului impozabil ?

Multumesc anticipat.
In contabilitatea firmei se inregistreaza totaliatea bonurilor valorice scazand din gestiune marfa data in locul lor.

378 = 371
607 = 371
4428 = 371
Daca nu ma insel trebuie plati impozit pe venit. (probabil cu suta marita).
Multumesc pentru raspunsul dat, dar cred, ca nu ati inteles intrebarea mea.

Nu este vorba de a achita marfa cu bonuri de valoare ( tichete de masa) din partea cumparatorului , ci este vorba de a acorda bonuri de valoare ( tichete de masa tip cadou) cumparatorilor fideli.

De exemplu, administratorul achizitioneaza tichete cadou ( 10 lei/buc) de la o societate specializata.

La receptionarea tichetelor : 532.08 = 401
Se achita furnizorul : 401 = 512
Tichetele cadou vor fi distribuite clientilor fideli ( persoane fizice). 6 ??? = 532.08

Care este documentul justificativ prin care reiese, ca tichetele cadou au fost distribuite clientilor fideli ?

Se poate sa apare pe bon fiscal cantitativ cu valoarea zero impreuna cu marfa cumparata de client ?

Multumesc