Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Marirea indemnizatiei persoanelor cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Marirea indemnizatiei persoanelor cu handicap

Cunosteti ceva legat de acest subiect,sa realizat acesta marire? Propunerea legislativă pentru modificarea Legii nr.448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap a fost dezbatută în plenul Camerei Deputaţilor, urmând ca votul final să se dea azi. Această iniţiativă legislativă are drept scop majorarea prestaţiilor acordate lunar persoanelor cu handicap în aşa fel încât să le asigure acestora, cel puţin, un trai minim. Conform acestui text legislativ, persoanele cu handicap vor beneficia de o indemnizaţie lunară: în cuantum de 350 lei, lunar pentru adultul cu handicap grav; în cuantum de 300 lei, pentru adultul cu handicap accentuat; în cuantum de 100 lei, pentru adultul cu handicap mediu şi în cuantum de 50 lei, pentru adultul cu handicap uşor, care până acum nu beneficia de această indemnizaţie. Totodată, această iniţiativă majorează şi bugetele personale complementare lunare, astfel: în cuantum de 100 lei, pentru adultul cu handicap grav; în cuantum de 75 lei, pentru adultul cu handicap accentuat şi în cuantum de 40 lei, pentru adultul cu handicap mediu.
Sunt propuneri legislative care au primit avizul favorabil al Consiliului Legislativ (nr.1188/29.10.2013)
- avizul negativ al Consiliului Economic si Social (nr.3162/17.10.2013)
- avizul negativ al Comisiei pentru administratie publica si amenajarea teritoriului (nr.4c-6/115/15.04.2014)
- avizul favorabil al Comisiei pentru buget, finante si bănci (nr.4c-2/191/18.04.2014)
- avizul favorabil al Comisiei juridice, de disciplina si imunitati
(nr.4c-11/369/23.04.2014)
- punctul de vedere, negativ, al Guvernului (nr.2562/13.12.2013).
fara a se lua o hotarare care sa genereze materializarea cresterii valorii indemnizatiilor si ajutoarelor acordate beneficiarilor L nr 448/2006