Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decizie restituire plati necuvenite CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decizie restituire plati necuvenite CIC

Buna ziua! Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Am primit o decizie pentru restituire plati necuvenite, deoarce mi-a fost platita ultima luna de concediu crestere copil, integral, in loc de jumatate. Eu depusesem deja actele pentru stimulent, iar sotul meu depusese acte pentru ramanerea in CIC "luna celuilalt partener" nu stiu de ce s-a gresit.Legea am vazut ca s-a votat, dar la Agentia de Plati si Inspectie sociala mi s-a spus ca nu e adevarat ca sunt prostii electorale si trebuie sa platesc. Care e adevarul? Eu am platit azi, legea vad ca e votata si a aparut in monitorul oficial, deci? mi se restituie, am pierdut? Ce mai pot sa fac? Va multumesc!
Deocamdata nu platiti, sa asteptam instructiunile de la Ministerul Muncii si Ministerul Finantelor si modificarea Normelor de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pntru cresterea copiilr.
Pai scriam mai sus.. ca am platit azi, dar astept, poate cine stie.. Multumesc pentru raspuns!
Dupa ce apar actele normative da care ca corbeam s-ar putea sa vi se restituie banii.
Au aparut cumva normele metodologice? nu stiu unde sa caut. Multumesc!
Nu au aparut nici Normele si nici Instructiunile prevazute de Legea 126/2014.