Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor handicap grad 2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor handicap grad 2

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de banii cuveniti pentru ajutorul social. In luna iulie, mai precis pe 31 iulie 2014 (data certificatului de handicap) am fost incadrat de comisie la gradul 2 de handicap. Am fost chemat pe 8 august sa ridic certificatul si mi s-a spus ca o sa beneficiez de o alocatie de sprijin lunar de 234 ron. Ieri am fost la DGAPS si mi s-a spus de acolo ca banii o sa ii iau in luna octombrie dar numai pe luna septembrie. Am intrebat atunci de ce doar pe septembrie daca eu am handicap din iulie si mi s-a replicat ca pentru august nu primesc pe motiv ca am bagat actele pe 8 august (desi nu a fost vina mea, ei m-au chemat atunci...) Va rog sa imi spuneti daca este normal sa nu primesc alocatia si pe luna august. Va multumesc
Avand in vedere Am fost chemat pe 8 august sa ridic certificatul,este temeinic ca acordarea drepturilor sa se faca din luna imediat urmatoare celei in care a-ti depus formalitatile legale de beneficiere facilitati acordate de L nr 448/2006-este vorba despre timpul birocratic faptic necesar luarii in evidenta a dosarului pentru asigurarea fondurilor necesare -activitate care presupune implicarea mai multor servicii distincte
Va multumesc din suflet pt raspuns. Desi nu am inteles concret:am sau nu am dreptul sa primesc aceasta suma de bani avand in vedere ca aveam handicap SI IN LUNA AUGUST, deci am aceleasi drepturi care decurg din acesata situatie la fel ca in luna septembrie, octombrie, noiembrie etc. Hatisul lor birocratic nu cred ca trebuie sa il platesc eu dat fiind situatia mea si asa destul de precara....