Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona

buna ziua, tatal meu este nascut in februarie 1956 .din data de 15.11.1984 - 01.04.2001 a lucrat grupa a IIa de munca , iar in perioada 01.04.2001-31.12.2003 a lucrat in locuri de munca cu conditii deosebite.A incetat activitatea la data de 01.07.2005 dupa care s-a reangajat in conditii normale de munca incepand cu data de 01.04.2009 pana in prezent.
Intrebarea mea este cand isi poate depune dosarul de pensionare
va multumesc
Conform legislatiei in vigoare tatal se va pensiona la 65 ani, adica in anul2021. Faptul ca a lucrat 17 ani in grupa a II , beneficiaza de o reducere de 3 ani si jumatate iar pentru 2 ani lucrati in grupa I va beneficia de o reducere de un an.
La data nasterii adaugati 65 ani, scadeti 4 ani si jumatate si veti afla exact si luna. Cam prin 2016...
ContSters331913, utilizator
Ce stagiu de cotizare mai are pana 15/11/1984 ?
a fost incadrat cu contract de munca la data de 24.09.1974, iar din 20.09.1974 pana in 21.08.1978 a fost recrutat ptr institut marina
Limita de varsta la 61 de ani.
Pensie anticipate sau anticipate partial la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipate partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
19 ani in conditii deosebite mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 9 luni(3 luni/an).