Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme legea 18/91
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme legea 18/91

Strabunicul meu a cumparat o casa pe un teren cu o suprafata de 1300 mp in anul 1950 intr-un sat.Casa a vandut-o in 1986 iar in actul de vanzare cumparare se precizeaza ca acesta casa se afla pe un teren de 250 mp,teren care nu a facut obiectul instrainarii deoarece a trecut in proprietatea statului conform legii 58/74,urmand a se atribui noului dobanditor folosinta terenului respectiv pe durata existentei constructiei. Din 1986, noul proprietar intra de fapt in posesia intregii suprafete de teren de 1300 mp dar fara sa aiba acte pe acest teren,strabunicul meu luand banii doar pe casa si suprafata de teren de 250mp aferenti casei. Strabunicul meu in decedeaza in 1988, iar in 1991apare legea 18, bunica mea si fratele sau facand cerere de reconstituire a dreptului de proprietate atribuindu-se fiecaruia suprafete de teren. Acum noul proprietar vrea sa faca acte pe acea suprafata de teren de 1300 mp si il cheama in judecata doar pe fratele bunicii mele considerand ca acesta este unicul mostenitor si solicita ca sa se constate in temeiul art.23,24 din legea18/91 ca el(reclamantul) este proprietarul suprafetei de teren de 1300 mp,teren aferent casei de locuit. Precizez ca in actul de vanzare-cumparare din 1986, nu a fost vorba deloc de suprafata de teren de 1300 mp ci doar de suprafata de teren de 250 mp care era ocupat de constructie. Poate bunica mea sa vina la judecata sa spuna ca si dansa e mostenitoare si ca in actul de vanzare nu a fost vorba nicidecum de suprafata de teren 1300 mp? Ce ar mai putea sa faca ? Va multumesc anticipat.
In acest caz trebuie sa fie chemati in judecata toti mostenitorii srabunicului si nu numai unii dintre ei. Si bineinteles ca se poate invoca in aparare acel act din 1986 in care este precizat ca s-a vandut casa si 250 de mp.