avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Nedepunere 010 si neefectuare control sediu - sanctiuni
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Nedepunere 010 si neefectuare control sediu - sanctiuni

Buna ziua,

Va solicit bunul sfat pentru cea mai optima solutie in urmatorul caz:

Am infiintat un SRL, neplatitor de TVA in iulie 2014 la Registrul Comertului Ilfov. Nu am depus 010 la administratia Financiara dar totusi prin noiembrie am primit de la ANAF notificare pentru nedepunere declaratie 100. Am depus declaratia 100 online.
In luna septembrie am inregistrat venituri - prcatic pana pe 25.10.2014 tb sa declar impozitul pe venit.
Ma tem de consecintele nedepunerii declaratiei 010..... si pentru faptul ca nu am avut control asupra sediului....
Care este contraventia minima si maxima si cum ma sfatuiti sa rezolv pentru controlul sediului....
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Contabiljunior , utilizator 17:07, 7 Mai 2015
Buna seara,
Pentru ce vreti sa depuneti 010 si despre ce control vorbiti?
La infiintarea societatii la O.R.C. se depune acolo o cerere in care se trece vectorul fiscal si nu mai trebuie sa depuneti D010, decat daca acesta se modifica.
Multumesc pentru raspuns.

Dar acum la infiintarea unei societati nu trebuie sa avem control la sediu societatii?
Eu nu am avut. Trebuia sa cer? mai pot cere acum?

Multumesc mult pentru ajutor!!!!!!
Nu trebuie decat daca depuneti dosarul pt TVA.
Cine v-a mintit ca vin in control? Vin daca aveti magazin de desfacere ( asa de inceput sa vada care e situatie)
Iulian Manea a scris:

La infiintarea societatii la O.R.C. se depune acolo o cerere in care se trece vectorul fiscal si nu mai trebuie sa depuneti D010, decat daca acesta se modifica.


Tot aici am declarat si ca am contributii salariale. Pot in termen de 60 de zile sa angajez personal fara sa mai depun 010?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii fiscale 010 dimaf dimaf Mai trebuie sa mai modific declaratia 010 la ANAF daca: -administratorul este PFA -femeia de servici este de la o firma de curatenie -cenzorul si ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie de inregistrare fiscala 010 ovy79ro ovy79ro Buna seara. Am un SRL infiintat in ianuarie 2013. Astazi am fost la Administratia Financiara a sectorului de care apartin, stiind ca trebuie sa depun in ... (vezi toată discuția)
Sfaturi contabile MARIA_c MARIA_c Buna ziua Am si eu nevoie de sfatul permanent al unui contabil in legatura cu tot ce inseamna ce face un contabil la o societate. Am un salon de cosmetica ... (vezi toată discuția)