avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte necesare la consulat in vederea eliberarii unui ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte necesare la consulat in vederea eliberarii unui pasaport simplu pentru minor

ma intereseaza de este suficient numai pasapoartele parintilor ca dovada a identitatii in fata organelor consulare in vederea eliberarii unui nou pasaport simplu pentru minorul al carui pasaport este expirat..
.mentionez caci momentan, parinti ce insotesc minorul la reprezenta consulara nu sunt in posesia cartii de identitate.doar a pasaportului simplu in termen de valabilitate,certificatul de nastere al minorului(original)si pasaportul simplu expirat al respectivului minor ce are varsta de 7 ani...
repet ...intrebarea este:de este suficient pasaportul parintelui ca act de identitate.
mai jos redau continutul informatiei de pe sit-ul mae:


Paşaportul simplu electronic pentru cetăţenii români minori cu domiciliul în România
A. Paşapoarte simple electronice pentru minorii sub 14 ani
Cererile care privesc eliberarea paşaportului simplu pentru minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani se formulează de către ambii părinţi, de părintele supravieţuitor, de părintele căruia i-a fost încredinţat minorul prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă sau, după caz, de reprezentantul legal;
Cererile pot fi formulate doar de către unul dintre părinţi atunci când este împuternicit de către celălalt părinte prin procură specială, autentificată în ţară de notarul public, iar în străinătate de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României, ori când există acordul scris al acestuia, autentificat în aceleaşi condiţii;
Atunci când, din motive obiective, nici unul dintre părinţi nu se poate prezenta la misiune/oficiu, cererile prevăzute mai sus, pot fi formulate de o persoană împuternicită de către părinţi prin procură specială, autentificată în ţară de notarul public, iar în străinătate de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României, care se prezintă împreună cu minorul;
Documente necesare:
certificatul romanesc de naştere al minorului, în original;
paşaportul anterior, dacă este cazul;
actele de identitate ale părinţilor sau a reprezentantului legal, aflate în termen de valabilitate, în original;
certificatul de deces, hotărârea judecătorească de încredinţare a minorului rămasă definitivă şi irevocabilă, în original, în cazul în care se prezintă doar declaraţia unuia dintre părinţi;
in cazul in care numele actuale ale parintilor nu coincid cu cele din certificatul de nastere al minorului, va trebui sa prezentati si certificatul de casatorie, sentinta de divort sau documentul din care reiese respectiva schimbare

MULTUMESC


nu mai scrieti cu majuscule, multumesc
Ultima modificare: Luni, 13 Octombrie 2014
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 10:34, 13 Octombrie 2014
Daca ne luam dupa ce spune HG 94/2006 din care ati citat nu se poate insa pe site-urile consulatelor Romaniei scrie asa:
Pentru minori, este necesară prezența ambilor părinți, cu documente de identitate valabile (cartea de identitate/buletinul de identitate/pașaportul), precum și certificatul românesc de naștere al minorului.

Deci se poate.
Probabil sunt dispozitii interne care vin cu completari la ce scrie in hotarare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documente necesare eliberare pasaport simplu electronic alina_25 alina_25 Care sunt documentele necesare pentru elibererea de pasaport simplu electronic? Multumesc! (vezi toată discuția)
Ce acte imi sunt necesare pt a iesi din tara? minor Soricutza Soricutza buna seara.... as vrea sa stiu si eu ce acte imi trebuie pt a iesi din tara in cazul in care sunt minora? vreau sa plec din tara peste o luna dar nu cu ... (vezi toată discuția)
Pasaport expirat ioanabn ioanabn buna ziua! am si eu o problema si as avea nevoie de ceva informatii.Sunt plecata in Spania si pasaportul mi-a expirat.Am calatorit doar cu pasaportul, neavand ... (vezi toată discuția)