Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dezinvestire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dezinvestire

Buna ziua!va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatorul raspus din partea instantei:
Complet: C6 CAMERA DE CONSILIU
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Admite sesizarea din oficiu a instanţei. Dispune anularea plângerii contravenţionale formulată de petentul .......... Cu drept de a formula cerere de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare. Cererea de reexaminare se va depune la Judecătoria ....... Dată în camera de consiliu. Pronunţată în şedinţa publică de la ... octombrie 2014.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) .....10.2014

Multumesc
Instanta a anulat cererea dvs. contraventionala. Cel mai probabil vi s-a comunicat o adresa prin care trebuia sa remediati lipsurile constatate cu ocazia verificării cererii de chemare în judecată (ex. taxa de timbru, p-v in original). Intrucat nu ati depus la dosarul cauzei cele solicitate de instanta, s-a dispus anularea plangerii. Puteti formula cerere de reexamninare in 15 zile de la data comunicarii incheierii de dezinvestire.
Am primit o instintare acum 2 luni prin care se cerea numele exact si adresa paratului...am fost la judecatorie am depus cele cerute (am si o copie cu nr de inregistrare ) si de atunci nu am mai primit nimic...ce ar trebuii sa scriu in cererea de reexaminare?
Prin cererea de reexaminare solicitati sa revina asupra masurii anularii intrucat aceasta a fost dispusa eronat. Motivati faptul ca v-ati conformat solicitarilor instantei, in termenul acordat, si anexati copie dupa exemplarul dvs. cu nr. de inregistrare.
Multumesc frumos de ajutor