Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Am primit de la locul de munca un preaviz privind concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului (concediere individuala). Vreau sa stiu daca e ok sa-l semnez, in ideea ca doresc ajutor de somaj. Situatia care mi-a atras atentia: in acest preaviz este un art. 5 (1) in care se precizeaza ca firma nu are momentan un post vacant, compatibil cu pregatirea mea profesionala, dar imi mijloceste angajarea pe un post similar in aceleasi conditii la partenerul de afaceri. Sa ma ingrijoreze acest aspect, sau este ok, voi primi somaj.
Puteti semna acea instiintare de preaviz, fara nicio problema.
Va multumesc frumos