Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara indexata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara indexata

La un divort pronuntat in 2009, pensia alimentara pentru copilul rezultat din casatorie, a fost stabilita la 150 lei (tatal a declarat ca nu lucreaza). Aceasta suma nu trebuia actualizata la fiecare crestere a salariului minim brut pe tara? Ar trebui ca parintele caruia i s-a incredintat copilul sa introduca actiune in instanta pentru marirea pensiei alimentare proportional cu cresterea salariului minim brut si recuperarea sumelor din urma? Actiunea se introduce la instanta care a pronuntat divortul, ori la instanta pe a carei raza teritoriala isi are domiciliul minorul?
Daca aveti cunoștiință de faptul ca veniturile celui obligat la plata pensiei de întreținere s-au modificat, introduceți cerere in instanța de la domiciliul minorului si al Dvs.
chiar daca nu puteti prezenta dovezi de majorare a veniturilor instanta va lua in calcul nivelul venitului minim pe economie (900 lei parca??!!)si va creste pensia alimentara.