Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia de intretinere la doi copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia de intretinere la doi copii

buna ziua, in anul 2007 am divortat. Din prima casatorie am o fetita, pentru care platesc pensia de intretinere 120 lei / dintr-un venit de 550 lei /. In anul 2008 din actuala casatorie a rezultat inca o fetita. Pina acum nu am introdus nici-o actiune pentru reducerea pensiei alimentare, insa acum fosta sotie a pornit un razboi impotriva mea in justitie privind pensia alimentara. As dori sa stiu cit ar fi pensia alimentara pentru prima fetita in momentul de fata cind am in intretinere inca un copil.
Pensia de intretinere in acest caz ar trebui sa fie 1/2 din 1/3 adica 1/6 din veniturile dumneavoastra.
Instanta va considera 1/3 din media veniturilor pe ultimile 6 luni ,care se impart in mod egal la cei doi copiii!Exemplu:media veniturilor este de 900lei.Atunci 1/3 din 900=300lei.In final pensia pentru fata din prima casatorie va fi de 300/2=150lei
dildi a scris:

buna ziua, in anul 2007 am divortat. Din prima casatorie am o fetita, pentru care platesc pensia de intretinere 120 lei / dintr-un venit de 550 lei /. In anul 2008 din actuala casatorie a rezultat inca o fetita. Pina acum nu am introdus nici-o actiune pentru reducerea pensiei alimentare, insa acum fosta sotie a pornit un razboi impotriva mea in justitie privind pensia alimentara. As dori sa stiu cit ar fi pensia alimentara pentru prima fetita in momentul de fata cind am in intretinere inca un copil.

Criteriile generale avute în vedere la stabilirea întinderii obligaţiei legale de întreţinere sunt nevoia celui care o pretinde şi mijloacele celui care urmează să o presteze [art. 94 alin. (1) C.fam.]. Atunci când întreţinerea este datorată de părinţi, inclusiv adoptivi, legea stabileşte prin art. 94 alin. (3) C.fam. următoarele cote maxime din veniturile celui obligat:
– până la o pătrime pentru un copil;
– până la o treime pentru doi copii;
– până la jumătate pentru trei sau mai mulţi copii.
În speță, vă recomand să introduceți o cerere de micșorare a pensiei de întreținere stabilită de instanță în favoarea primului copil, depunând la dosar copia certificatului de naștere al celui de-al doilea copil al dv., pentru ca instanța să pronunţe o hotărâre de stabilire a unei pensii de întreținere reduse, datorate primului copil, la suma de 92 lei (1/2 din1/3 din veniturile dv. nete de 550 lei). ;)
Daca fosta sotie a introdus actiunea de marire pensie alimentara.....dumneavoastra in cadrul procesului civil puteti face o cerere reconventionala si sa solicitati micsorarea pensiei, determinata de faptul ca vi s-a mai nascut un copil.
Dar daca am doi copii din prima casatorie si platesc o pensie de intretinere de 300 lei raportat la un venit net de 900 lei iar acum mai astept un copil dintr-o alta relatie pe care o am in prezent deoarece cu sotia sunt in divort, cata pensie ar trenui sa platesc la copii din prima casatorie?