Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dividende

Buna ziua
Asi avea urmatoarea intrebare:
O SC......SRL, cu asociat unic, asociatul vrea sa isi ia dividende.. intrebarea mea este: ce pasi trebuie urmati si cat se plateste impozit pe aceste dividende?...Va multumesc
1. Odata cu aprobarea bilantului se face hotararea asociatului unic pentru repartizarea profitului
2. Dupa aceea se pot ridica din caserie sau din banca dividendele
3. Se plateste 16% impozit si 5.5% CASS (doar daca nu este salariat)
Dianex Serv SRL, Contabil
multumesc frumos
dar daca nu a urmat pasii pe care ii spuneti? adica nu a facut hotararea pentru realizarea profitului? poate sa o faca acum?