avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dividende

Buna ziua
Asi avea urmatoarea intrebare:
O SC......SRL, cu asociat unic, asociatul vrea sa isi ia dividende.. intrebarea mea este: ce pasi trebuie urmati si cat se plateste impozit pe aceste dividende?...Va multumesc
Cel mai recent răspuns: simonaluana , utilizator 09:54, 16 Octombrie 2014
1. Odata cu aprobarea bilantului se face hotararea asociatului unic pentru repartizarea profitului
2. Dupa aceea se pot ridica din caserie sau din banca dividendele
3. Se plateste 16% impozit si 5.5% CASS (doar daca nu este salariat)
Ultima modificare: Miercuri, 15 Octombrie 2014
Dianex Serv SRL, Contabil
multumesc frumos
dar daca nu a urmat pasii pe care ii spuneti? adica nu a facut hotararea pentru realizarea profitului? poate sa o faca acum?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocare dividende lenutaelena4 lenutaelena4 O firma are in balanta la 31.12 in contul 121 un profit net de 100.000 ron. Are doi asociati, unul cu 55% (care este si administrator) si unul cu 45%. 1. ce ... (vezi toată discuția)
Firma administrare imobile Almaris Almaris Dupa discutii cu avocati, contabili, persoane care au SRL-uri am ramas tot cu nedumeriri legate de urmatoarele aspecte. Intentionez sa infiintez un SRL cu ... (vezi toată discuția)
Dividende costicul costicul Am dividende in valoare de 111500 lei.Cand trebuie sa platesc impozitul si sa depun declaratia?Daca nu am bani in casa sau banca, pot sa le platesc esalonat? (vezi toată discuția)