avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

pensie alimentara

Buna ziua! Am depus acte la tribunal pentru recalculare pensie alimentara dupa ce fostul sot s-a angajat! Dupa 2 saptamani am primit hartie sa depun CNP meu si al fostului sot!Este norma asa ceva? de unde sa scot eu CNP eul lui si este legal ca eu sa il comunic instantei?Eu am atasat la dosar copie dupa hotararea anterioara, dupa divort , dupa cartea mea de identitate! Eu nu inteleg ce vor de fapt? Cum sa procedez?Actiunea nu este scutita de taxa de timbru?Mi-au cerut si sa timbrez cu 20 lei actiunea!
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 11:49, 16 Octombrie 2014
Nu este scutita de plata taxei, se timbreaza cu 20 de lei, cf oug 80/2013.
,iar in rest ..ce vor, scrie in ce v-au trimis.
Nu aveti scris nicaieri cnp-ul lui, in hot de divort sau in alte acte,.contracte mai vechi?
Poate mai aveti vreo copie dupa certificatul de casatorie, pentru CNP.
DAR chiar daca il am scris eu am dreptul sa dau CNP altei persoane?
Da, aveti dreptul sa comunicati CNP-ul tatalui catre instanta de judecata. DE fapt, aveti chiar obligatia.
Dati CNP-ul linistita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort Gina84 Gina84 Ce acte sunt necesare unui divort? (vezi toată discuția)
Pensia de intretinere (alimentara) Annamarria123 Annamarria123 Sunt studenta in anul I la o facultate de stat si doresc sa primesc pensia alimentara de la tatal meu. Mentionez ca parintii au divortat dupa ce am implinit eu ... (vezi toată discuția)
Cum se poate obține pensia de întreținere pentru minori, și ce procent din veniturile tatălui se acordă pentru doi copii? Florin111 Florin111 O prietena are urmatoarea situatie : are doi copii minori cu cineva cu care n-a fost casatorita doar a concubinat cu el ,iar copiii sunt recunoscuti de tata. ... (vezi toată discuția)