Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea pensiilor 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea pensiilor 263/2010

Buna ziua

1 . Va rog sa ma ajutati sa inteleg/descifrez la ce se refera exact art. 107 din Lg 263/2010 , in special alin.(1) si (2).
Art 107
(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.
(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.
(4) Pensionarii pentru limita de varsta care, dupa data inscrierii la pensie, realizeaza stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, in conditiile legii.
(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) si (4) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.

2. Am depus cerere de pensionare anticipata partiala pe 19.05.14. Decizia emisa de casa pensii nr xx din data de 11.08.14, am primit-o acasa cu stampila plic 24.09.2014. Am o pensie de 800 lei stabilita la 19.05.14. Doresc sa depun la casa de pensii pe 23.10.14, Decizia si Adeverinta cu incetarea contractului de munca.
Va rog sa-mi spuneti ce se intampla cu perioada ulterior lucrata de 5 luni (19.05 - 22.10.14 ) ? Se recalculeaza cuantumul pensiei actuale?

3. In varianta in care nu doresc inca sa incetez activitatea (cim), exista un termen de incetarea a activitatii dupa primirea deciziei de pensionare ?
Firma la care lucrez nu se grabeste cu lichidarea, ma poate tine inca 2 luni la serviciu.
Firma are un termen in care trebuie (e obligata) sa-mi desfaca contractul de munca ?

Va multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc.
Ma puteti ajuta si cu art 107 ?
ami_ru a scris:

Buna ziua

2. Am depus cerere de pensionare anticipata partiala pe 19.05.14. Decizia emisa de casa pensii nr xx din data de 11.08.14, am primit-o acasa cu stampila plic 24.09.2014. Am o pensie de 800 lei stabilita la 19.05.14. Doresc sa depun la casa de pensii pe 23.10.14, Decizia si Adeverinta cu incetarea contractului de munca.
Va rog sa-mi spuneti ce se intampla cu perioada ulterior lucrata de 5 luni (19.05 - 22.10.14 ) ? Se recalculeaza cuantumul pensiei actuale?

La pensia anticipata partiala perioada lucrata după intrarea in plata a pensiei se utilizeaza tocmai la pensionarea de varsta.
Pensia se suspenda cat timp mai lucrati și se repune in plata la cerere - în acest caz pensia stabilita deja se va relua la aceeasi valoare, pana la implinirea varstei cand se recalculeaza.
Daca va razganditi, puteti, in termen de 30 zile sa faceti cerere de renuntare la pensia anticipata și sa reluați formalitățile mai târziu.

Ma mir ca v-au acceptat actele fara inchiderea cărții de munca.

Dar, pentru cele 7 luni cat ați mai lucra, reducerea pensiei este mai mica cu 0,7*7=4,5%, iar pensia la varsta este mai mare. Cu cat, depinde de valoarea salariului de acum. Numai dvs. puteți să stabiliți ce este mai bine pentru dvs. înșivă.