Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... RETURNARE BANI CONTRIBUTIE NUNTA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

RETURNARE BANI CONTRIBUTIE NUNTA

Dupa nunta fratele meu m-a ajutat cu suma de 1500 euro trimisa pe cardul meu in doua transe la un interval de 3 luni intre ele. La partaj daca vin cu extrasul de cont bancar se poate lua in considerare aceasta suma oferita de fratele meu? Nunta a fost in iulie 2010 iar banii au fost trimisi in decembrie 2010 si martie 2011 cand eram deja casatoriti legal. Multumesc si astept raspuns.
Depinde în ce scop au fost trimiși banii.
Dacă se dovedește că au fost trimiși ca donație, aceștia reprezintă bun propriu.
pur si simplu este un ajutor financiar dupa nunta. mi-a pus pe card acei bani pe care i-am retras in aceea perioada .
După cum spuneam, depinde de scopul pentru care v-au fost dați banii - ajutor financiar pentru ambii soți sau doar pentru unul dintre ei.

Banii retrași au fost folosiți împreună de ambii soți sau doar pentru interesele unuia dintre ei?

Din câte se pare, „ajutorul de după nuntă” a fost acordat pentru ambii soți, nu doar pentru unul.