avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... RETURNARE BANI CONTRIBUTIE NUNTA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

RETURNARE BANI CONTRIBUTIE NUNTA

Dupa nunta fratele meu m-a ajutat cu suma de 1500 euro trimisa pe cardul meu in doua transe la un interval de 3 luni intre ele. La partaj daca vin cu extrasul de cont bancar se poate lua in considerare aceasta suma oferita de fratele meu? Nunta a fost in iulie 2010 iar banii au fost trimisi in decembrie 2010 si martie 2011 cand eram deja casatoriti legal. Multumesc si astept raspuns.
Cel mai recent răspuns: Patrick_ , utilizator 08:06, 17 Octombrie 2014
Depinde în ce scop au fost trimiși banii.
Dacă se dovedește că au fost trimiși ca donație, aceștia reprezintă bun propriu.
pur si simplu este un ajutor financiar dupa nunta. mi-a pus pe card acei bani pe care i-am retras in aceea perioada .
După cum spuneam, depinde de scopul pentru care v-au fost dați banii - ajutor financiar pentru ambii soți sau doar pentru unul dintre ei.

Banii retrași au fost folosiți împreună de ambii soți sau doar pentru interesele unuia dintre ei?

Din câte se pare, „ajutorul de după nuntă” a fost acordat pentru ambii soți, nu doar pentru unul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj bani andreiionel andreiionel Daca stiu banca unde sotia mea a depus bani in timpul casniciei pe numele ei , un avocat se poate adresa acelei banci sa scoata extrasul de ... (vezi toată discuția)
Banii de nunta partaj andreiionel andreiionel Am avut in anii de casnicie atat o nunta cat si botez. parintii mei au contribuit cu o suma de bani de fapt jumatate din suma. stiu ca ... (vezi toată discuția)
Achizitionarea unui imobil, o suma a noastra si una a mamei mada_g mada_g buna ziua, eu cu sotul meu dorim achizitionarea unui imobil dar nu avem toata suma, suma pe care o avem revine din darul de nunta,dar la banca este pusa pe ... (vezi toată discuția)