Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... anexa 2 FIAM - completare anexa la FIAM dupa ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

anexa 2 FIAM - completare anexa la FIAM dupa terminarea perioadei de incapacitate temporara de munca

In cate exemplare originale se intocmeste anexa 2 FIAM?
Formularul FIAM se intocmeste cu respectarea prevederilor HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art.140 (1) In baza procesului-verbal de cercetare intocmit de persoanele imputernicite prin lege, angajatorul la care se inregistreaza accidentul va completa FIAM.
(2) FIAM se completeaza pentru fiecare persoana accidentata in cate 4 exemplare care se inainteaza spre avizare dupa cum urmeaza:
a) inspectoratului teritorial de munca care a avizat dosarul de cercetare intocmit de comisia angajatorului, in termen de 3 zile lucratoare de la primirea avizului;
b) inspectoratului teritorial de munca care a efectuat cercetarea, in termen de 3 zile lucratoare de la primirea procesului- verbal de cercetare.
Conform Ord. 3/2007 privind aprobarea Formularului pentru înregistrarea accidentului de munca - FIAM:
ART. 3
(1) Anexa la FIAM se completează şi se transmite inspectoratului teritorial de munca la
care s-a înregistrat accidentul de munca
, în termen de maximum 5 zile lucrătoare de la
finalizarea incapacităţii temporare de munca a persoanei accidentate.
(2) Angajatorul are obligaţia sa prezinte documentele care certifica durata incapacităţii
temporare de munca şi sa completeze modalitatea de terminare a acesteia.

Conform Normelor metodologice de aplicare a L319/2006, art.140 al. (6):
(6) Angajatorul are obligaţia de a anunţa încheierea perioadei de incapacitate temporară de muncă la inspectoratul teritorial de muncă la care a înaintat FIAM, în termen de 5 zile lucrătoare de la încheierea perioadei de incapacitate temporară de muncă.
___________
Alineatul (6) a fost introdus prin punctul 76. din Hotărâre nr. 955/2010 începând cu 27.09.2010.
Concluzie: Anexa la FIAM (nu exista Anexa 2 pentru ca nu exista Anexa 1) se completeaza intr-un singur exemplar.