Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... grad handicap mediu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

grad handicap mediu

am un baiat de 23 ani . de mic si pana in anul 2008 a avut grad accentuat .atunci am intrerupt sa mai mergem la comisie si sa se faca trecerea la adulti in speranta ca isi va gasi un loc de munca si va face doar tratament fara sa fie nevoit sa mai treaca prin comisii din an in an .dar nu a fost asa si a trebuit sa reluam pentru ca nu mai era asigurat si tratamentul era scump. acum in 2014 pe aceeasi boala a primit grad mediu nerevizuibil . pe diagnostic hidrocefalie compensata .cati ani ii trebuie de munca pentru pensionare medicala.
1. Poate solicita pensie de invaliditate daca are un stagiu cat de mic (o luna) de cotizare la pensie.

2. - Stagiul de cotizare se poate realiza si printr-un contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de Pensii pentru cel putin o luna.
- Contributia minima este de 211 lei lunar.

3. Luati legatura cu Casa de Pensii pentru a incheia un astfel de contract de asigurare sociala.

4. Poate cumula indemnizatia de handicap (daca are) cu pensia de invaliditate.