avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 269 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie de invaliditate


Buna ziua,

Eu am dosar de pensie de invaliditate grad 3 din 2013, având voie sa lucrez maxim 4 ore pe zi.

In 2020 am solicitat sistarea plății pensiei pentru a încerca sa lucrez program complet de 8 ore pe zi.

După 3 ani de lucru cu contract de 8 ore pe zi, nemaiputând lucra din cauza problemelor de sănătate care au dus inițial la pensionarea pe caz de boala, doresc reluarea plății pensiei de invaliditate.

Cum pot proceda pentru recalcularea pensiei de invaliditate cuvenite la momentul actual, prin adăugarea celor 3 ani lucrați ca stagiu de cotizare suplimentar care se adaugă stagiului de cotizare existent la data la care mi-a fost aprobată pensia de invaliditate in anul 2013?
Cel mai recent răspuns: mihaela.ion , utilizator 17:44, 27 Ianuarie 2023
Buna ziua!
Pentru a beneficia din nou de pensie trebuie sa va prezentati la comisia de expertiza.Dupa ce vi se trimit actele la casa de pensii,vor fi luati in calcul si cei trei ani lucrati cu 8 ore
Puteți trece din nou la pensie de boală doar dacă COMISIA de expertiză vă încadrează din nou în grad de invaliditate.

Apoi se va reculcula toata pensia de la zero, dar puteți avea surpriza ca cuantumul sa fie mai mic chiar și cu cei 3 ani adăugați. Asta ca o impoteză, însă se întâmplă la mulți pensionari de invaliditate când trec de la un grad la altul.
Ultima modificare: Vineri, 27 Ianuarie 2023
Dapix, utilizator


Alexandrarares a scris:

Buna ziua!
Pentru a beneficia din nou de pensie trebuie sa va prezentati la comisia de expertiza.Dupa ce vi se trimit actele la casa de pensii,vor fi luati in calcul si cei trei ani lucrati cu 8 ore


Deci nu trebuie sa fac o cerere in acest sens către casa de pensii?


Dapix a scris:

Puteți trece din nou la pensie de boală doar dacă COMISIA de expertiză vă încadrează din nou în grad de invaliditate.

Apoi se va reculcula toata pensia de la zero, dar puteți avea surpriza ca cuantumul sa fie mai mic chiar și cu cei 3 ani adăugați. Asta ca o impoteză, însă se întâmplă la mulți pensionari de invaliditate când trec de la un grad la altul.


La momentul in care am solicitat medicului de la comisia de expertiza medicală suspendarea pensiei pe perioada cât o sa lucrez iar, el mi-a spus ca in momentul in care doresc sa revin la pensia de invaliditate, sa vin iar la el și îmi va reactiva dosarul fără nici o problema, pe același grad de invaliditate.

Eu am pensie de invaliditate gradul 3 (mediu) și el mi-a spus sa-i aduc aminte sa îmi mai dea pentru o perioada de timp termen de revizuire la 2-3 ani in loc de anual, apoi sa-mi dea decizie nerevizuibila (gradul 3 permanent), pentru ca din punctul lui de vedere e clar ca nu ma mai vindec.

Eu am si certificat de handicap gradul 3 (mediu) nerevizuibil (permanent) de la Direcția de Asistență Socială.

Credeți ca voi întâmpina dificultăți in a-mi relua pensia de invaliditate?

Medicul comisiei de expertiza medicală mi-a spus ca voi putea sa trec din nou la pensie fără nici o problema, doar sa nu mai doresc sa trec din nou la angajare ulterior, pentru ca aceasta trecere la angajare este permisă doar o singura data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reluare pensie invaliditate mihaela.ion mihaela.ion Reluare pensie de invaliditate Bună ziua, Am pensie de invaliditate grad 3 din mai 2013. În martie 2020 am făcut cerere către medicul expert ... (vezi toată discuția)
Grad handicap mediu todorg3ta todorg3ta am un baiat de 23 ani . de mic si pana in anul 2008 a avut grad accentuat .atunci am intrerupt sa mai mergem la comisie si sa se faca trecerea la adulti in ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate - nerevizuibil anamaria30 anamaria30 buna ziua!mama mea este pensionata pe caz de boala,revizuibila,cu acord de munca 4 ore.initial stia ca la anul va obtine pensie definitiva,dar acum i-au spus ... (vezi toată discuția)