Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de judecata neplatite
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de judecata neplatite

Daca nu platesc taxa de timbru si jude respinge cererea de iesire din indiviziune ca netimbrata iar eu nu platesc piritilor cheltuielile de judecata , acestia se pot indrepta impotriva cotei mele indivize ? Nu ma pot executa cu nimic alt ceva .
Da, se pot indrepta impotriva cotei dvs., dupa ce se va termina procesul, daca li se vor acora cheltuilei de judecata. daca procesul este de partaj (cum banuiesc) atunci la data terminarii procesului cand dvs. veti avea de platit cheltuieli, cota dvs. nu prea va mai fi indiviza, ci de-a dretptul determinata (in bunuri atribuite exclusiv dvs, sulta, sau si una si alta).
Daca nu platiti taxa, cererea va fi anulata ca netimbrata si ramaneti in indiviziune ca la inceput.
Se prea poate ca ceilalti sa ceara partajul.
Pai da asta - i chestia ! Daca se anuleaza ca si netimbrata , se ramine in indiviziune . Ok . Acum ! Cel care nu plateste trb sa plateasca ceva cheltuieli de judecata celuilalt ? Daca nu se iese din indiviziune , celalalt s poate indrepta impotriva cotei celui care nu plateste taxa si din cauza caruia se ramine in indiviziune ?
-daca celalalt a avut cheltuieli si le cere, datorati cheltuieli de judecata.
- cum nu are o cota determinata, va trebui cerut partajul, insa poate exista venituri sau altceva bunuri de valoare mai mica. Poate cel parat acum, incepe el o actiuna.. banuiesc ca se vrea iesirea din indiviziune.
se vrea dar jude a calculat o diferenta de taxa de timbru pe care nu o pot plati . este exorbitanta . nici nu merita platita pt ce est acolo . ceilalti , piritii sunt mai saraci ca mine ...asa ca...uite acum la sfirsit s-a ales praful dupa doi ani de cindaneli prin judecatorie . cit despre ajutor : numai daca ma scuteste de tot de taxa se poate . venituri am numai 350 lei cu situl meu cu tot . credeti ca ma scuteste ??