Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sentinta data, dar neprimita acasa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sentinta data, dar neprimita acasa

buna ziua, va rog sa ma lamuriti intr-o situatie.
am avut un proces in care s-a dat sentinta pe data de 30.07.2014. suntem in 20.10.2014, iar acasa nu mi-a sosit hartia cu acea sentinta. oare o mai primesc, sau nu?:) avocatul cand l-am intrebat acum vreo luna mi-a spus sa am rabdare ca va veni.
ca vine sentinta acasa, ma intereseaza mai putin, dar am drept de recurs in 30 zile de la primirea sentintei si eu tot astept. ce sa fac in cazul asta? sa astept? pana cand? judecatoria nu ar terebui sa trimita sentintele intr-un anumit timp?
va multumesc!
Are dreptate avocatul dvs. Puteti formula o cerere de urgentare a redactarii acestei sentinte. Termenul de formulare a caii de atac incepe sa curga de la data comunicarii.
multumesc de raspuns, dar, totusi.... au trecut 3 luni de la sentinta. judecatoria nu ar fi trebuit sa trimita ssentinta acasa pana acum? nu are totusi un termen de trimitere a sentintelor? sau au uitat de mine?
am primit hotarari si dupa 9 luni de la pronuntare. din pacate dureaza.