avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cum pot depune o plangere la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cum pot depune o plangere la CEDO

Buna ziua, ma poate ajuta si pe cine cineva privind modalitatea de a depune o plngere la CEDO, o pagina de e-mail, sau alta modalitate. Multumesc anticipat
Sediul institutiei se afla la Strasbourg= Curtea Europeana a Drepturilor Omului, Consiliul Europei, F-67075 Strasbourg Cedex, Franţa.
Numarul de fax +333 88 41 27 30, dar puteţi contacta Curtea si la adres de e-mail: webmaster@echr.coe.int.
Constitutia Romaniei Art. 20
garantează dreptul cetăţenilor români să apeleze la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO).

Cand va adresati la CEDO, putetiredacta cererea si in limba romana, chiar daca limbile oficiale ale Curtii sunt franceza si engleza.
Ulterior, in situatia in care se decide analizarea cazului dvs, corespondenta va fi purtata intr-una dintre limbile oficiale.
www.avocatnet.ro/content/art...
VA MULTUMESC F MULT O ZI BUNA
Stimat forumist,

Cererea de Curte Europeană, pentru a întrerupe termenul de 6 luni, se depune exclusiv prin poștă. Repet prin poștă, nu prin fax sau e-mail.

Prin urmare vă invit să acordați o atenție maximă anunțului oficial al Curții:

Cererile trebuie în mod obligatoriu trimise prin poştă la următoarea adresă:

The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg cedex


Atenţie ! Trimiterea unei cereri prin fax nu întrerupe termenul de 6 luni.


Date utile privind depunerea cererii puteți găsi la următoarea adresă:

[ link extern ]

Cu stimă.
adresa de e-mail primita nu este corecta ma poate ajuta cineva
Stimat forumist,

Se pare că nu ați dat atenție sfaturilor mele, ori nu îmi dau seama ce nu ați înțeles din postarea mea.

Vă rog, deci, fiți atent. Repetându-mă:

Nu aveți ce căuta cu e-mail-ul la Curtea Europeană!!!

Folosiți serviciile poștale.

Cu stimă.

Alte discuții în legătură

E-mail cedo dan_iosif dan_iosif stie cineva mailul de la cedo ? (vezi toată discuția)
Cedo Vlad2013 Vlad2013 Buna dimineata , As vrea sa fac o plangere la CEDO. Daca ,in urma ei se va face o ancheta de stabilire a adeverului si ,se poate si sa pierd , OARE IMI VINE ... (vezi toată discuția)
Despre cedo ietam ietam Seara buna. Stiu ca pentru a face o plangere la Cedo trebuie epuizate toate caile din Romania. Am o hotarare irevocabila de la CA (Legea 221/2009 cu privire la ... (vezi toată discuția)