Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale ce tip de teren sa aleg - pentru a plati cel mai mic ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

ce tip de teren sa aleg - pentru a plati cel mai mic impozit ?

Un salariat de la Impozite si taxe
mi-a dat urmatorul Tabel:

TABLOUL
cuprinzând nivelurile impozitelor şi taxelor locale în sumă fixă
pentru anul 2014

1. Impozitul/taxa pe teren - lei/ha - pentru terenurile amplasate în intravilanul municipiului - terenuri cu construcţii situate
în zona: - B 5,269 lei /ha

2 Impozitul/taxa pe teren*) - lei/ha calculat în funcţie de rangul municipiului - pentru terenurile amplasate în intravilanul municipiului încadrate în altă categorie defolosinţă decât cea de terenuri cu construcţii, după cum urmează:
1.Arabil,
situat în zona: - B 84 leri /ha

5.Livezi,
situate în zona: - B 184

- am cumparat un teren si vreau sa platesc impozit cat mai mic
- mi s-a spus ca impozitul se plateste in functie de categoria de folosinta a terenului
- acum, inainte de a plati impozitul,
pot sa portionez terenul cum vreau,
adica pot sa stabilesc:
cat teren sa fie curte ( daca imi fac casa ), cat teren sa fie arabil
si cat teren sa fie livezi ( daca voi pune pomi fructiferi )

- Va rog sa imi spuneti,
ce tip de teren sa aleg ( sa inregistrez la Rolul agricol )
pentru a plati cel mai mic impozit ?
categoria de teren e deja stabilită. ca să o schimbați trebuie mai întâi să obțineți actele de proprietate pe numele dumneavoastră și pe urmă să încercați să schimbați categoria. cam greu. categoria trebuie să corespundă situației din teren, nu cu cea ipotetică din viitor.

De la Primarie mi s-a spus sa aduc o schita a terenului
pt. a putea schimba categoria de folosinta a terenului.
Mi s-a spus ca voi avea teren curte atat cat voi dori in jurul casei,
daca nu am pomi nu va fi vorba de un teren cu livezi,
iar daca pun legume acel teren va fi agricol.
Va trebui sa delimitez terenul dupa cum il voi folosi.

De la Primarie mi s-a spus ca nimic nu e batut in cuie.
Proprietarul poate schimba categoria de folosinta a terenului
dupa cum doreste sa-l foloseasca
si ca situatia terenului cumparat nu ramane vescnic la fel,
deci se poate schimba categoria de folosinta a terenului !

Vreau sa platesc cat mai putin impozit pe acel teren.

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti
care este terenul pt. care se plateste cel mai mic impozit ?